Polska Izba Książki na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Data dodania: 24.04.2014

Polska Izba Książki na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ŚDKiPA) obchodzony jest na świecie od 1926 roku, a w Polsce na szeroką skalę od 2008, kiedy to stowarzyszenia bibliotekarzy, księgarzy i wydawców zjednoczyły swe prace dla  ogólnopolskich obchodów tego święta. Tradycyjnie już 23 kwietnia w księgarniach rozdawane są róże, przypominane jest pochodzenie święta, a klientom księgarń udzielane są atrakcyjne rabaty.

Jednym z szerzej zakrojonych wydarzeń są Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”, w które zaangażowanych bywa około 60 księgarń z regionu oraz biblioteki. Odbywają się ponadto seminaria, warsztaty i spotkania autorskie. W mniejszych miastach księgarnie współpracują z domami kultury i bibliotekami oraz we własnym zakresie organizują małe wydarzenia.

Przez ostatnie dwa lata motywem przewodnim działań Polskiej Izby Książki w ramach ŚDKiPA było prawo autorskie, którego ochrona – w wyniku rozwoju nowych technologii – stała się problemem i zadaniem dla wydawców i księgarzy. Chodzi bowiem o ochronę interesów twórców, producentów oraz samych czytelników.

W tym roku nacisk położono na rolę księgarzy w promocji czytania i kształtowaniu świadomych czytelników. Z okazji ŚDKiPA Polska Izba Książki ogłosiła konkurs fotograficzno-literacki „Moja ulubiona księgarnia”, adresowany do wszystkich, bo ma nam wszystkim uświadomić, jak ważnym ogniwem w obiegach kultury jest  księgarnia. Księgarnia i biblioteka – to miejsca, gdzie każdy może zetknąć się z książką oraz zostać o niej kompetentnie poinformowany! Księgarnia nie jest sklepem z książkami, należy zrobić wszystko, żeby nie zniknęły z naszych miast i miejscowości.

Konferencja prasowa inaugurująca obchody ŚDKiPA w całej Polsce była też okazją do przedstawienia ciekawych wykładów popularno-naukowych związanych z historią książki i zwyczajów czytania, które wygłosili wybitni eksperci w swoich dziedzinach – Andrzej Tomaszewski o ewaluacji postaci książki oraz prof. Janusz Kostecki o różnych zwyczajach czytania. Na koniec dr Paweł Kuczyński przedstawił nie mniej ciekawe badanie kierunków i form transformacji czytelnictwa, które Polska Izba Książki prowadzi dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i we współpracy takich znamienitymi ośrodkami badawczych, jak CBOS i OPI. 

Tegoroczne inicjatywy Polskiej Izby Książki związane ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich możliwe były dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pobierz w PDF:

Zob. www.pik.org.pl

Przejdź do serwisu obchodów Jubileuszu 650 lat w służbie książki