Wyniki konkursu fotograficzno-literackiego „Moja ulubiona księgarnia”

Data dodania: 13.11.2014

Wyniki konkursu fotograficzno-literackiego „Moja ulubiona księgarnia”

Polska Izba Książki po raz pierwszy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zorganizowała w tym roku konkurs fotograficzno-literacki „Moja ulubiona księgarnia”. Dzięki niemu udało nam się zaktywizować czytelników do dzielenia się magią miejsc, w których ob-cują z książkami. 

W naszym konkursie mógł wziąć udział każdy klient księgarni. Wystarczyło zrobić przynajmniej kilka zdjęć ulubionego sklepu i w dowolnej formie literackiej uzasadnić swój wybór. Zgłoszenia można było nadsyłać zarówno w formie elektronicznej czy papierowej, jak i pod postacią prac plastycznych. Do wygrania było łącznie 6000 złotych dla zdobywców trzech pierwszych miejsc. 

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 24 października na 18. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie podczas seminarium "650 lat w służbie książki. Przyszłość zawodów związanych z książką", którego szczególnym gościem była prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

LAUREATAMI KONKURSU ZOSTALI:

Pan Paweł Skolimowski, zdobywca pierwszego miejsca, najbardziej ze wszystkich lubi księgarnię „Jaś i Małgosia” w Siedlcach. W tej działającej od 23 lat księgarni autor zwycięskiej pracy dostrzegł to, co ludzie książki tak bardzo cenią w niezależnych księgarniach – tradycję i nowoczesność, pamięć o wartościach i myślenie o przyszłości, zaangażowanie i przyjazne nastawienie. O ich wyjątkowości stanowi misja docierania do ludzi, którzy dzięki książkom poszerzają swoje horyzonty. To przyjazne podejście do klienta, w którym właściciele i pracownicy widzą przyjaciela, któremu mogą ofiarować cenne dary wiedzy i poznania, niejednokrotnie ciężkie do zdobycia w małych miejscowościach.

Drugie miejsce zajęła praca pani Iwony Fijoł, która zachwyciła pięknymi zdjęciami nietuzinkowej krakowskiej księgarni „Pod Globusem”. Z pracy tej wyłoniło się miejsce, którego magia dosięga wszystkie pokolenia i które dla każdego odwiedzającego ma w zanadrzu coś wyjątkowego.

Na trzecim miejscu uplasowała się praca pana Artura Puka, który jako swoją ulubioną księgarnię wskazał "Zysk i S-ka" w Poznaniu. Odkrywanie tajemnic zawartych w tej pracy było dla członków Jury prawdziwa przyjemnością - nie mogli przejść obok niej obojętnie i nie docenić talentu jej autora.

Dodatkowo spośród rozmaitych prac przesłanych w konkursie, Jury postanowiło wyróżnić trzy prace nadesłane przez: panią Magdalenę Dziedziak – ulubiona księgarnia „Atena” w Kamiennej Górze, pana Daniela Łubę – ulubiona księgarnia „Faber i Faber” w Warszawie oraz panią Nata-lię Brzozowską – ulubiona księgarnia „Stańczyk” w Stalowej Woli.

Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Z nagrodzonymi pracami można zapoznać się na stronie internetowej www.pik.org.pl.

 

Jury: Włodzimierz Albin – Polska Izba Książki, Waldemar Janaszkiewicz – Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Krzysztof Kaleta – Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Jerzy Okuniewski – Książnica Polska, Henryk Tokarz – Izba Księgarstwa Polskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Przejdź do serwisu obchodów Jubileuszu 650 lat w służbie książki