Polecamy
35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Metody i techniki rozwiązywania sytuacji konfliktowych w pracy bibliotekarza - relacja z warsztatów

Data dodania: 29.11.2013

Metody i techniki rozwiązywania sytuacji konfliktowych w pracy bibliotekarza - relacja z warsztatów

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało 24 października 2013 roku warsztaty psychologiczne „Metody i techniki rozwiązywania sytuacji konfliktowych w pracy bibliotekarza”, które odbyły sie w Warszawie w siedzibie Biura Zarządu Głównego SBP. Prowadził je dr Rafał Bodarski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Po szybkiej i sprawnej rejestracji, warsztaty otworzyła Pani Anna Grzecznowska, Dyrektor Biura ZG SBP. Przywitała wszystkich uczestników szkolenia, zachęcając przy okazji do korzystania z oferty Stowarzyszenia, zarówno w formie wydawnictw jak i innych konferencji, szkoleń i warsztatów. Następnie dr Bodarski przystąpił do prowadzenia zajęć, które już od samego początku charakteryzowały się dużym zaangażowaniem uczestników. Mieli oni przygotować swoje wizytówki, w celu powiedzenia czegoś o sobie.

Po tej rozgrzewce prowadzący przystąpił do aspektów teoretycznych. Przedstawione zostały typy osób konfliktowych wraz z analizą ich zachowań. Szczegółowo zaprezentowana została problematyka zjawiska konfliktu w miejscu pracy. Uczestnicy warsztatów ochoczo brali udział, podając liczne przykłady omawianych zjawisk ze swoich miejsc pracy oraz dyskutując nad nimi.

Mimo przerwy kawowej, w kuluarach dyskusjom nie było końca. Uczestnicy ochoczo przystąpili do drugiego bloku tematycznego, w którym omówiono znaczenie osobowości człowieka w podejściu do sytuacji sporu; charakterystykę sposobów rozwiązywania konfliktów oraz rolę forsowania własnego stanowiska w sytuacji sporu. Podobnie jak w przypadku pierwszego bloku, uczestnicy podawali przykłady prezentowanych aspektów zagadnienia z własnego doświadczenia.

Ostatni blok tematyczny skupił się na roli przełożonego w konflikcie w miejscu pracy. Towarzysząca temu zagadnieniu dyskusja była o tyle ciekawa, że pośród uczestników byli zarówno zwykli pracownicy bibliotek, jak i przełożeni.  

Niech najlepszą oceną warsztatów będzie właśnie aktywny udział uczestników w ich trakcie, który był widoczny również w kuluarach. Duża zasługa w tym dr. Bodarskiego, który w skuteczny i zabawny sposób wzmagał zaangażowanie grupy.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP