Polecamy
Władimir Mirzojew 20,90 PLN 24,90 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

90-lecie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie.

Data dodania: 12.12.2013

„Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość”
                                                                   (Michael Gorman)

„Biblioteki są szczególnym miejscem kultury. W pieczołowicie przechowywanych książkach materializowana jest ciągłość; zatem biblioteki to żywe pomniki pamięci. Tej odległej i tej na wyciagnięcie ręki” – słowa Michała Jagiełły stanowią motto, które wprowadza czytelnika w monografię Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie, autorką której jest obecna dyrektor instytucji pani Maria Słuszniak. „Kartki z dziejów książki w Miechowie” opublikowane i wydane zostały z okazji obchodów Jubileuszu 90-lecia istnienia naszej Biblioteki.

90 lat minęło od powstania i założenia w Miechowie biblioteki, która wyrosła z potrzeb kulturalno – oświatowych ówczesnej społeczności Ziemi Miechowskiej. Obecna pełna jej nazwa to Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel. Jest najstarszą z bibliotek działających na naszym terenie, a początki jej powstania sięgają czasów zaboru rosyjskiego, do którego należał Miechów. Działalność Biblioteki przerwała I wojna światowa, jednak tuż po jej zakończeniu Towarzystwo Miłośników Książki powołało do życia nową Bibliotekę, na czele której stanęła Maria Wasiak, żona ówczesnego starosty powiatu miechowskiego. W roku 1924 zatrudniono pierwszego kierownika Biblioteki – Marię Fihel.

Po wielu latach w 2005 roku, w dowód uznania za wkład pracy i serca w działalność Biblioteki oraz za zaangażowanie w propagowanie czytelnictwa i wychowanie następnych pokoleń bibliotekarzy, Maria Fihel została patronką miechowskiej Książnicy.

2013 rok stał się rokiem jubileuszowym. Na uroczystość z okazji obchodów 90-lecia istnienia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel przybyło liczne grono zaproszonych gości i miłośników tradycyjnego słowa pisanego. Wśród nich obecni byli m. in.: Elżbieta Stefańczyk - pełnomocnik dyr. Biblioteki Narodowej do spraw współpracy z bibliotekami publicznymi, równocześnie przewodnicząca Zarządu Głównego SBP w W-wie, Dorota Rzepka – przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Krakowie, Michał Jagiełło - były wiceminister Kultury i Sztuki oraz były dyrektor Biblioteki Narodowej, Anna Wiśniewski - wicedyrektor WBP w Krakowie, Andrzej Dąbrowski - dyrektor WBP w Kielcach, Dariusz Marczewski - burmistrz GiM Miechów, Jarosław Florek – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Miechowie, a także dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych z powiatu miechowskiego. Listy gratulacyjne z tej okazji przesłali: Bogdan Zdrojewski - minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Sowa - marszałek Województwa Małopolskiego, dr Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej oraz Jerzy Woźniakiewicz – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Prowadzącym uroczystość był Ryszard Nasada - rzecznik Starostwa Powiatowego w Miechowie. Honory gospodyni pełniła natomiast obecna dyrektor Biblioteki Pani Maria Słuszniak. To ona w imieniu własnym i wszystkich bibliotekarzy odbierała zaszczyty, gratulacje i życzenia, a także wiele rzeczowych i symbolicznych dowodów uznania. Na ręce Pani dyrektor złożono upominki, kwiaty, a także medale, którymi uhonorowano miechowską Bibliotekę.

W uznaniu zasług za wybitne dokonania i wkład działalności w rozwój lokalnego i krajowego bibliotekarstwa oraz upowszechniania książki, Biblioteka została wyróżniona jako jedna z trzech w tym roku w Polsce, prestiżową nagrodą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Medalem ,,Bibliotheca Magna Perennisque” (Biblioteka Wielka i Wieczna). Medal wręczyła dyrektor przewodnicząca Zarządu Głównego SBP Pani Elżbieta Stefańczyk.

Medalami „w dowód uznania” za zasługi dla bibliotekarstwa oraz SBP uhonorowano także bibliotekarki z powiatu miechowskiego. Pani Dorota Rzepka, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w K-owie wyróżniła: Bożenę Hess, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji w Gołczy, Zofię Baster, kierownik GBP w Racławicach, Annę Mielus, kierownik GBP w Słaboszowie oraz Bożenę Tabor, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie.

Honorową Odznakę SBP otrzymała także Dyrektor naszej Biblioteki Maria Słuszniak. Pani Dorota Rzepka życzyła trwania w rozmiłowaniu pracy bibliotekarskiej i nieustannej chęci szukania nowych inspiracji, które będą służyć zarówno Bibliotece jak i lokalnej społeczności.

Miechowska Książnica nagrodzona została także przez dr Zdzisława Gajdę - prezesa Stowarzyszenia Absolwentów Wydziałów Medycznych UJ w Krakowie medalem: „Macieja z Miechowa” w podzięce za niestrudzoną działalność na rzecz kultury Ziemi Miechowskiej oraz medalem: „Jacka Augustyna Łopackiego, doktora medycyny i teologii, twórcy Miejskiej Biblioteki w Krakowie”, za zasługi poniesione dla rozwoju kultury miasta Miechowa. 

Mnogość zaszczytów i życzeń świadczyć może tylko o jednym, że Biblioteka, choć zmienia się jej charakter - była, jest i będzie potrzebna społeczeństwu. Takie są bowiem oczekiwania ludzi nauki i naszych wiernych czytelników.

Prof. zw. dr hab. Jacek Wojciechowski – znawca bibliotekarstwa, kierownik Katedry Bibliotekarstwa w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ i były dyrektor WBP w Krakowie, podczas uroczystości wygłosił wykład na temat obiegu książki w czasach współczesnych. Nawiązując do tematu prowadził polemikę wokół zjawiska spadku czytelnictwa na rzecz postępu technicznego. Zauważył jednak, że korzystanie z Internetu nie obniża tradycyjnego czytelnictwa książek. Jedno i drugie przenika się wzajemnie, racjonalnie można korzystać zarówno z książki tradycyjnej, jak i tej elektronicznej.

Współczesna Biblioteka podąża z duchem czasu, nie stoi w miejscu, nieustannie się rozwija i poszerza zakres swojej działalności. Nie jest już instytucją ukierunkowaną wyłącznie na wypożyczanie książek, staje się placówką kulturalną i oświatową dostępną dla każdego człowieka, w każdym wieku i o różnej kwalifikacji zawodowej. Staje się więc potrzebnym centrum kulturalnym. Jej ożywiona działalność świadczy o chęci współpracy z lokalnym środowiskiem, a przede wszystkim z człowiekiem jako jednostką. Biblioteka stara się dotrzeć do każdego i sprostać indywidualnym potrzebom swoich czytelników.

Staraniem Jadwigi Zięby – Naczelnik Urzędu Pocztowego w Miechowie z okazji Jubileuszu Biblioteki Poczta Polska wyemitowała znaczek oraz kartę pocztową według projektu Włodzimierza Barczyńskiego.

Historia naszej Jubilatki zaprezentowana została podczas projekcji kilkuminutowego filmu dokumentalnego, który przybliżył nie tylko dzieje Biblioteki i sylwetki zasłużonych bibliotekarzy, ale również przedstawił tło historyczne na którym formowała się jej działalność. 

To ważne dla Biblioteki święto uświetnił występ miechowskiego zespołu wokalnego „Galicya”. Zwieńczeniem dnia była Msza św. w intencji naszej Jubilatki i wszystkich jej pracowników, którą w Bazylice Grobu Bożego odprawił ks. prof. Andrzej Gliński-Boksiński.

 

Galeria zdjęć


 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP