Polecamy
29,00 PLN

  Zapotrzebowanie na literaturę naukową i fachową w środowisku bibliologów i... więcej >

Archiwa Państwowe pomogą zadbać o domowe archiwalia

Data dodania: 13.01.2014

Archiwa Państwowe pomogą zadbać o domowe archiwalia

W ponad 30 miastach m.in. Gdańsku, Krakowie i Warszawie Archiwa Państwowe uruchomiły punkty konsultacyjne „Archiwa Rodzinne”. Można w nich uzyskać poradę, jak tworzyć archiwa rodzinne oraz dbać o zgromadzone dokumenty. Punkty konsultacyjne są dostępne także m.in. w Białymstoku, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Archiwiści pomogą zainteresowanym poszukiwać przodków i doradzą jak prowadzić badania genealogiczne.

Pracownicy punktów będą również mogli udzielić porady m.in. w sprawie przekazania do państwowych archiwów posiadanych prywatnych dokumentów, które zdaniem posiadaczy charakteryzują się wartością historyczną.

Dla miłośników genealogii i badających losy swojej rodziny przygotowano również serwis www.szukajwarchiwach.pl, gdzie publikowane są cyfrowe kopie dokumentów. Większość z nich to akta metrykalne i stanu cywilnego z XIX i XX w. z obszaru działania Archiwów Państwowych m.in. w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Kaliszu, Krakowie, Lesznie, Lublinie, Łodzi, Zielonej Górze, Toruniu, a także dodane ostatnio pochodzące z archiwów państwowych w Siedlcach i Płocku.

Na stronie Archiwum Głównego Akt Dawnych prezentowane są również tzw. zabużańskie akta metrykalne utworzone w latach 1590-1911 na obszarach na wschód od obecnej granicy Polski.

Wykaz wszystkich punktów konsultacyjnych, a także poradnik jak zabezpieczać dokumenty w warunkach domowych są dostępne na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych www.archiwa.gov.pl

Źródło: MKiDN


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP