Polecamy
39,00 PLN

Publikacja dostępna w serwisie IBUK oraz IBUK Libra Megabiblioteki to termin różniący... więcej >

IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Bibliotekarza Roku

Data dodania: 15.01.2014

IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Bibliotekarza Roku

W imieniu Zarządu Głównego SBP ogłaszam rozpoczęcie IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Bibliotekarza Roku 2013. Kandydatów do tego tytułu znajdziemy wśród kreatywnych i ambitnych bibliotekarzy, którzy w minionym roku potrafili zmienić wizerunek swoich bibliotek tak, aby zaspokoić rosnące oczekiwania użytkowników. To z ich inicjatywy biblioteki modernizują lokale i wyposażenie, unowocześniają metody pracy, stale poszerzają ofertę dla czytelników. Promując ich dokonania promujemy nasz, ważny społecznie, zawód bibliotekarza.

Formuła Konkursu jest otwarta. Kandydaci mogą reprezentować różne typy bibliotek, a oceniane dokonania dotyczyć różnych obszarów aktywności zawodowej. Każdy też może zgłaszać kandydatów pod warunkiem uzyskania ich zgody na udział w Konkursie. Gorąco zachęcam: rozejrzyjcie się wokół i zgłaszajcie wyróżniających się bibliotekarzy! Pamiętajcie przy tym, ze Bibliotekarz Roku to nagroda za konkretne dokonania w 2013 r., a nie za osiągnięcia z lat minionych. Regulamin konkursu, harmonogram i formularz zgłoszenia znajdziecie na naszym portalu www.sbp.pl

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym, zarządy okręgów wybierają Bibliotekarzy Roku poszczególnych województw. Zwycięzcy przechodzą do etapu drugiego i jako finaliści biorą udział w ogólnopolskim plebiscycie internetowym, wyłaniającym Bibliotekarza Roku 2013 w skali kraju. To szansa, aby wypromować także swoją bibliotekę, miejscowość, okręg SBP.

Nie sprawdziły się obawy, że Konkurs daje szanse przede wszystkim dyrektorom dużych bibliotek. W dotychczasowych edycjach tytuły Bibliotekarzy Roku zdobyły przedstawicielki bibliotek niewielkich, ale pełniących ważną rolę w społecznościach, którym służą (w kolejnych edycjach były to: Barbara Kuprel, z Biblioteki Publicznej w Mońkach, Małgorzata Kępka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Koszarawie, oraz Anna Kulińska, z Biblioteki Liceum im. B. Nowodworskiego w Krakowie). Wygrały bezapelacyjnie, a uzyskane poparcie to miara zaufania społecznego jakim się cieszą.

Liczba uczestników Konkursu systematycznie rośnie. Wierzę, że w tym roku będzie podobnie, zwłaszcza jeśli popularyzacja idei oraz celów konkursu obejmie całe nasze środowisko. Na razie wśród kandydatów brak przedstawicieli bibliotek naukowych i osób o osiągnięciach ponadlokalnych, a liczba glosujących stanowi 25% ogółu bibliotekarzy. Mam nadzieję ze, dzięki aktywnej promocji ,okręgi potrafią to zmienić. Konkurs Bibliotekarz Roku to ogromna szansa na budowanie nowego, dynamicznego wizerunku naszego zawodu. Skorzystajmy z niej i rozkręćmy tegoroczną edycję we własnym, dobrze pojętym interesie.

Elżbieta Stefańczyk
Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Zobacz:


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP