Polecamy
48,00 PLN 65,00 PLN

Tom jest pionierską analizą twórczej działalności „lilipucich” wydawnictw,... więcej >

Promocja Nowoczesnych e - usług Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze

Autor: Biblioteka: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze Województwo: lubuskie
Data dodania: 27.01.2014

Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 29 stycznia br. o godz. 17.00 do Sali Dębowej na promocję Nowoczesnych e - usług Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Podczas imprezy zostaną zaprezentowane możliwości korzystania z usług oferowanych na e- platformie Norwida. Pokaz poprowadzi Leszek Jenek.

Od 1 stycznia 2014 r. Biblioteka Norwida wprowadziła szereg innowacji informatycznych dla swoich użytkowników. Po pierwsze rewolucja informatyczna zmieniła stronę internetową Biblioteki, wprowadziła pakiet e-usług oraz multiwyszukiwarkę SUZI.

Nowa strona Biblioteki Norwida www.wimbp.zgora.pl to nowoczesny design i nowa jakość. Została sprzężona z interaktywnym kalendarzem oraz portalem informacyjnym www.news365.pl , który pozwala śledzić wszystkie wydarzenia w Norwidzie. Strona jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego użytkownika; jest szybka, wydajna, zoptymalizowana, a interfejs jest przejrzysty i przyjazny.

Druga nowość to e-usługi, będące szeregiem funkcjonalności umożliwiających użytkownikowi zaprezentowanie swoich umiejętności, talentów i dorobku artystycznego, oferujących zdalną naukę e-learning, pozyskiwanie zdigitalizowanych materiałów bibliotecznych, w tym artykułów z czasopism popularnonaukowych i naukowych bez wychodzenia z domu, udział w wideokonferencjach i inne.

Szczegółowy opis e-platformy

Digitalizacja na żądanie- to usługa umożliwiająca pozyskanie fragmentu publikacji bądź artykułu bez wychodzenia z domu. Specjalny formularz, działający we współpracy z katalogiem bibliotecznym OPAC, umożliwia zamówienie interesującego fragmentu
w postaci e-maila wprost na skrzynkę pocztową.
Platforma artysty. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom użytkowników, utworzono specjalny portal umożliwiający prezentację swojej twórczości fotografii, malarstwa, filmu, muzyki, tekstów literackich, etc. Każdy może dołączyć do tej społeczności i podzielić się swoimi pracami, otrzymywać oceny i komentarze, łączyć się w grupy znajomych i być recenzowanym przez lubuskich artystów i ekspertów.
E-recenzja. Usługa, dzięki której każdy zalogowany użytkownik może zrecenzować materiały biblioteczne znajdujące się w bazie Norwida. Wybrany film, książka, płyta muzyczna czy gra będzie oceniona i komentowana przez innych. To dzięki e-recenzjom
i ożywionej dyskusji o powyższych materiałach, użytkownicy będą mieli wpływ na kształtowanie księgozbioru Biblioteki.
Platforma e-learningowa. System zdalnego kształcenia umożliwi każdemu chętnemu udział w kursach, warsztatach, szkoleniach. Dzięki tej platformie sami użytkownicy będą mogli zamówić kurs, być jego administratorami, czy stworzyć jego forum.
News365.pl. Portal, który gości już od pewnego czasu w Zielonej Górze
i miastach ościennych, teraz poszerza swój zakres o północną część woj. lubuskiego. Dzięki niemu każdy użytkownik dowie się co dzieje się we wszystkich powiatach naszego województwa. Upublicznieniem treści zajmie się sam użytkownik, informując zarządzających portalem o tym, co dzieje się w jego mieście. To usługa, która nie pozwoli nikomu przeoczyć najciekawszych wydarzeń zarówno w Zielonej Górze i całym województwie.
Wideokonferencje. Teraz każdy będzie mógł uczestniczyć w przekazie na żywo z najistotniejszych imprez w Bibliotece. Osoba zainteresowana może także zamówić usługę, która pozwoli mu porozmawiać w szerszym gronie z uczestnikami wideokonferencji mieszkającymi na drugim końcu świata. Wszystko to bez wychodzenia z domu lub
z Biblioteki. Jeszcze nigdy kontakt ze światem nie był tak prosty.
Wirtualny spacer. Jeśli użytkownik ciekaw jest jak wygląda Biblioteka Norwida od środka” lub jak prezentują się biblioteczne filie, zapraszamy na wirtualny spacer po Norwidzie. Interaktywne mapy i zdjęcia wraz z opisami prezentują wszystkie przestrzenie biblioteczne, które mogą zaciekawić użytkownika. 
Wirtualna Czytelnia Norwida. Gigantyczna platforma, w której zamieszczone są tysiące publikacji polskich i zagranicznych. Wszystko do przejrzenia on-line. Baza ta skupia najbardziej popularne tytuły czasopism naukowych i wielu innych. Oprócz tego WCN udostępnia przegląd archiwum najpopularniejszych wydawnictw prasowych oraz ich wydania bieżące.
SUZI  System Udostępniania Zasobów Informacyjnych Potężna multiwyszukiwarka, działając podobnie jak inne tego typu urządzenia, sprawia, że wszystkie wyniki dotyczące zadanych zapytań prezentowane są w przejrzystym porządku. SUZI przeszukuje cztery podstawowe bazy skupione przy Bibliotece: Katalog biblioteczny OPAC, Platformę Ibuk.pl, Bazę Inforlex oraz najnowsze naukowe zbiory polskie i obcojęzyczne udostępniane przez Uniwersytet Warszawski placówkom akademickim i innym jednostkom naukowym w kraju (ICM).Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP