Polecamy
Katarzyna Biernacka-Licznar 25,00 PLN 41,00 PLN

Rozprawa jest pierwszym syntetycznym rozpoznaniem recepcji włoskiej literatury dziecięcej w Polsce. Z... więcej >

Po spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka”

Data dodania: 31.01.2014

22 stycznia 2014 roku w Bibliotece Jagiellońskiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka”. Spotkanie poprowadził dyrektor generalny Stowarzyszenia dr Andrzej Nowakowski.

Głównym celem spotkania było przedstawienie projektu Arrow Plus. W projekcie bierze udział już 19 państw. Wynikiem projektu jest system, który z założenia ma wspierać wydawców, dystrybutorów i bibliotekarzy w dostarczaniu informacji o statusie prawnym dzieł wydanych w Polsce i Europie. Główne założenie jest takie, że informacje o publikacjach do systemu mają wprowadzać wydawcy. W Polsce część informacji zostanie pobrana z baz Biblioteki Narodowej. System docelowo będzie również połączony z bazą e-ISBN.

Plusem uruchomienia systemu ma być między innymi szybszy dostęp do informacji o publikacjach, które już nie są rozpowszechniane komercyjnie, prawa do ich publikacji wygasły oraz z kim należy się skontaktować, żeby uzyskać zgodę na np. digitalizację. W systemie bedzie również można uzyskać informacje o tzw. dziełach osieroconych czyli publikacjach, do których nie wygasły autorskie prawa majątkowe, ale nie można zidentyfikować posiadacza praw autorskich lub po usilnych i starannych poszukiwaniach odnaleźć właściciela praw w momencie gdy został zidentyfikowany (1).

Arrow Plus ma wspomóc wyszukiwanie posiadaczy praw co może przyczynić się do powiększania zbiorów bibliotek cyfrowych o tego typu dzieła. Niestety minusem systemu będzie to, że trzeba będzie za niego płacić. Przypuszczalnie dla bibliotek system ma być bezpłatny, ale jest to tylko na razie prywatna opinia Andrzeja Nowakowskiego. Do edycji Arrow Plus będą mieli dostęp tylko wydawcy. Bibliotekarze i dystrybutorzy będą mogli go tylko przeglądać dlatego, że z założenia system ma wspierać wydawców w zarządzaniu własnymi publikacjami, które są w obiegu i poza obiegiem komercyjnym.

Arrow Plus jest powiązany z Europeaną i ma wspomóc zwiększenie dostępu do wartościowych dzieł w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej z zastrzeżeniem przestrzegania praw autorskich oraz poszanowaniem praw majątkowych twórców, autorów i wydawców (2).

Przypisy:

  1. Burba, Aleksandra (2012). Dyrektywa o dziełach osieroconych. Kompendium. http://www.polskaksiazka.pl/docs/Dyrektywa_o_dzielach_osieroconych_kompendium.pdf [Dostęp 2013.01.27]
  2. Kusak, P. (2010). Projekt Arrow w perspektywie polskiej. http://www.polskaksiazka.pl/docs/arrow_a_potrzeby_polskie.pdf [Dostęp 2013.01.27]

Leszek Szafrański


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP