Polecamy
Jarosław Kończak 27,00 PLN 38,00 PLN

Książka adresowana jest zarówno do osób zainteresowanych komunikacją sponsoringową, jak i tych,... więcej >

Harry Potter - recenzja Czytelnika

Data dodania: 12.02.2014

Harry Potter - recenzja Czytelnika

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki Wydawnictwa SBP „Harry Potter. Fenomen społeczny - Zjawisko literackie - Ikona popkultury”. Autorką tekstu jest Pani Anna Czelin-Bujnicka.

Ile kobiecości ma w sobie Hermiona? Czy profesor Severus Snape jest przykładem bohatera romantycznego? Na ile świat przedstawiony w cyklu o Harrym Potterze odzwierciedla wiktoriańską Anglię? Czy określenie „potterromania” ma nacechowanie negatywne? 

Na te i jeszcze wiele innych pytań postarali się odpowiedzieć się autorzy artykułów zebranych w monografii Harry Potter. Fenomen społeczny – Zjawisko literackie – Ikona popkultury. Okazją do prezentacji wyników studiów nad dziejami „chłopca, który przeżył” stała się podwójna rocznica, piętnastolecia od ukazania się w Wielkiej Brytanii pierwszego tomu przygód młodego czarodzieja oraz pięciolecia od ukazania się ostatniej części septologii.

Autorzy artykułów są młodymi badaczami, dla których zaistnienie cyklu było zjawiskiem pokoleniowym. Czy w tym przypadku studia nad sagą o Harrym Potterze stanowią podróż w krainę własnego dzieciństwa? Co stanowi o tym, że wśród fanów młodego czarodzieja są zarówno dzieci jak i osoby w wieku dojrzałym? Fenomen funkcjonowania i popularności Harrego Pottera w dyskursie naukowym oraz współczesnym społeczeństwie, wpływ lektury na zachowania i kształtowanie wzorców osobowych u dzieci młodzieży, konfrontacje z wartościami uznawanymi za chrześcijańskie to tylko niektóre z poruszanych przez polskich literaturoznawców problemów na łamach tejże książki.

Zgodnie z poglądem, iż dzieła kultury popularnej w dzisiejszym świecie nie powinny być oceniane z określonej pozycji ideologicznej autorzy artykułów poddają analizie septologię o przygodach „chłopca z blizną” mając za cel wyjaśnianie a nie stygmatyzowanie przedstawionego świata. W związku z tym lektura tej monografii nie stanowi gotowej odpowiedzi na pytanie o wartości których nośnikiem miałby być cykl o Harrym Potterze. Prezentuje jedynie wstępne objaśnienie wielości sposobów, na jakie można interpretować świat tam przedstawiony, czytelnikowi pozostawia zaś miejsce na podjęcie własnych decyzji, jakie wartości w niej dostrzega.

Czy warto sięgnąć po tę pozycję? Zdecydowanie tak. Pozwala ona bowiem na chłodne, trzeźwe spojrzenie na świat Hogwartu i bohaterów literackich siedmioksięgu, odrzucając wszelki szum medialny towarzyszący zaistnieniu Harrego Pottera w panteonie bestsellerów literatury dziecięcej i młodzieżowej.

nad. Anna Czelin-Bujnicka

Książka za recenzję

Recenzja została nadesłana w ramach facebookowej akcji „Książka za recenzję”. Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem wydawnictw Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapraszamy do śledzenia naszego profilu:
https://www.facebook.com/StowarzyszenieBibliotekarzyPolskich


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP