Polecamy
79,00 PLN 99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0 21... więcej >

Wydłużony okres rozliczeniowy czasu pracy w bibliotece

Data dodania: 17.02.2014

Wydłużony okres rozliczeniowy czasu pracy w bibliotece

Czy w bibliotece można stosować 6-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy?

Tak, w każdej instytucji kultury, także w bibliotece, można stosować 6-miesięczny okres rozliczeniowy. Maksymalny czas, na jaki można wydłużyć okres rozliczeniowy, wynosi 12 miesięcy.

Ogólna zasada jest taka, że w podstawowym systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 129 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), a więc przy pracy na pełnym etacie przez 8 godzin na dobę, okres rozliczeniowy pracownika może wynosić maksymalnie 4 miesiące. W systemie równoważnym, gdzie dobowy wymiar czasu pracy można przedłużyć do 12 godzin, okres rozliczeniowy nie może przekraczać 1 miesiąca (art. 135 § 1 kp).

Od tych zasad dopuszczalne są jednak wyjątki. Art. 135 § 2 kp umożliwia bowiem przedłużenie okresu rozliczeniowego w równoważnym systemie czasu pracy do 3 miesięcy, jeśli zachodzą ku temu szczególnie uzasadnione przypadki.

Czytaj całość.

Źródło: Portal Instytucji Kultury


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP