Polecamy
35,00 PLN

„Praca pt. Język Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej: od analizy dokumentu do opisu... więcej >

65 urodziny biblioteki

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 06.03.2014

W bieżącym roku Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej obchodzi 65-lecie istnienia. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 25 lutego 2014 roku z udziałem Wójta Gminy Kłodzko pana Stanisława Longawy. Przez cały dzień można było dokonywać pamiątkowych wpisów do kroniki biblioteki. Każdy czytelnik i gość tego dnia otrzymał upominek – książkę „Marsz” E.L. Doctorow. Najlepsza zdaniem amerykańskich krytyków powieść o czasach wojny secesyjnej.

W święcie jaszkowskiej biblioteki uczestniczyło liczne grono gości, czytelników i użytkowników, wśród nich pani Daniela Tur – radna gminy Kłodzko. Nie zabrakło bibliotekarzy. Także tych, którzy kiedyś tu pracowali: panie Stanisława Wyspiańska-Skawina, Joanna Młynarowicz, Alina Sydorko. Od dziesięciu lat bibliotekarzem w tym sołectwie jest pani Agata Maślanka. Okolicznościowy list nadesłała pani Maria Szwed, która pracowała w tej bibliotece w latach siedemdziesiątych.

Oficjalnego powitania gości dokonała pani Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. Przedstawiciele władz i przyjaciele biblioteki składali na ręce pani Agaty Maślanki życzenia i listy gratulacyjne. Od wójta gminy Kłodzko ogromny bukiet róż, list gratulacyjny oraz wiele ciepłych słów uznania. Był także czek finansowy o wartości 200,00 zł brutto od dyrektora Biblioteki. Koleżanki bibliotekarki gratulowały symbolicznymi upominkami.

Kto chciał, napisał coś miłego i dobrego do laurki, bo

„Miniony czas jest dowodem na to, że literatura i czasopisma, pomimo wielkiej konkurencji spowodowanej zdobyczami techniki, wciąż odgrywają ogromną rolę w życiu współczesnego człowieka, a biblioteki nadal przyciągają rzesze czytelników. Biblioteka 21.wieku jest miejscem odpowiadającym na potrzeby lokalnego środowiska. Jest miejscem dla każdego! Niech Biblioteka w Jaszkowej Górnej chroni przeszłość i tworzy przyszłość…

Ciekawym punktem spotkania była prezentacja multimedialna przedstawiająca działalność edukacyjną, czytelniczą i kulturalną biblioteki na przestrzeni 65 lat, przygotowana przez panią Agatę Maślankę. Stanowiło to świetną okazję do pochwalenia się sukcesami i osiągnięciami biblioteki oraz zaprezentowania ciekawych inicjatyw i przedsięwzięć. Biblioteka przecież ma na swoim koncie nagrodę Ministra Kultury i Sztuki 2002 „za najlepszą aktywność i wizerunek biblioteki”.   

Specjalny urodzinowy koncert zaprezentował duet Oliwia Łuszczyńska z Krosnowic i Grzegorz Mączyński z Kłodzka. Ich dwoje razem to ciekawa mieszanka stylów muzycznych oraz niesamowita energia doznań emocjonalnych. Publiczność dziękowała gromkimi brawami i prosiła o jeszcze…

Uczestnicy obchodów jubileuszowych mieli okazję obejrzeć wystawę pt.„150. Rocznica Powstania Styczniowego 1863-2013”, prezentującą 20 rycin z kolekcji pana Krzysztofa Kura. Wydawcą wystawy w nakładzie 500 egz. jest Narodowe Centrum Kultury. Kolekcję Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Historia mojej kolekcji rycin dokumentującej Powstanie Styczniowe nie sięga dawnych czasów. Nie odziedziczyłem jej po przodkach, nie została również przeze mnie odnaleziona na strychu czy w piwnicy rodzinnego domu” Nie wiąże się z nią żadna, pełna tajemnic opowieść. Kolekcję tę tworzę od kilku lat sam”… autor

Wystawę będzie można oglądać przez cały rok we wszystkich naszych bibliotekach. Planowane są także lekcje biblioteczne z udziałem szkół. Do 25 marca ryciny można oglądać w Jaszkowej Górnej. Potem pojadą do biblioteki do Szalejowa Górnego.

Smakowitym dopełnieniem uroczystości był toast szampanem wzniesiony przez wójta Stanisława Longawę oraz tort – książka wypieczony przez panią Halinę Jurak – przewodniczącą miejscowego koła gospodyń wiejskich.

Na zakończenie tego niecodziennego wydarzenia odbyła się sesja bibliotekarzy. Dyrektor Biblioteki Mariola Huzar omówiła europejski raport „Biblioteki się liczą”, przygotowany na zlecenie Fundacji Billa i Melindy Gatesów w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. W badaniach uczestniczyło 17 krajów, w tym Polska. W roku 2013 najczęściej odwiedzano biblioteki w Finlandii, Danii, Belgii i Norwegii. Jest to zasługa inwestowania w ich rozwój, co przyczynia się do rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego. Polska jest na 13 miejscu. W czołówce rocznych wydatków na biblioteki są Finlandia i Dania więcej niż 30 euro per capita. Najmniej w Polsce, na Łotwie, Litwie i Rumunii do 10 euro per capita. 25 milionów ludzi przychodzi do bibliotek 25% użytkowników europejskich bibliotek, aby uczyć się i rozwijać swoje umiejętności. 14 milionów europejczyków korzysta z komputerów w bibliotekach ajwięcej w Finlandii i Danii co 5 mieszkaniec. 4 miliony europejczyków wykorzystuje komputer i Internet w bibliotekach do poszukiwania pracy.

TO NIE JEST KONIEC, ciąg dalszy historii biblioteki pisze się nadal…

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP