Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Środki z dotacji czy przychody własne?

Data dodania: 14.03.2014

Środki z dotacji czy przychody własne?

Instytucja kultury osiąga własne przychody z działalności (co stanowi 3% jej budżetu) i dofinasowanie w postaci dotacji podmiotowej od organizatora (co stanowi 97% budżetu).

Czy można uznać, że środki finansowe pozostające na koniec roku budżetowego po rozliczeniu wydatków pochodzą ze środków własnych i wtedy nie należy zwracać dotacji podmiotowej organizatorowi? Które wydatki w pierwszej kolejności mają być pokrywane z dotacji, a które z przychodów własnych? Czy może trzeba prowadzić dwa konta bankowe, oddzielne dla własnych przychodów i oddzielne dla dotacji podmiotowej, aby wyeliminować problem rozliczenia dotacji podmiotowej?

Nie ma potrzeby prowadzenia odrębnych kont bankowych dla dotacji podmiotowej i przychodów własnych instytucji kultury.

Wiele instytucji kultury na koniec roku ma problem z określeniem, czy środki, które pozostały na koniec roku, to środki z dotacji podmiotowej czy przychody własne. Organizator przekazuje instytucji kultury środki finansowe w formie dotacji podmiotowej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów (art. 28 ust. 3 pkt 1 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej).

Czytaj całość wyjaśnienia.

Źródło: Portal Instytucji Kultury


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP