Polecamy
99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0... więcej >

Bielsko-Biała czyta Herberta

Autor: Biblioteka: Książnica Beskidzka Województwo: śląskie
Data dodania: 28.03.2014

Czytam w podróży… Herberta

Bielsko-Biała czyta Herberta

 

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej z ogromną przyjemnością włączyła się 27.03.2014 r. w akcję Czytam w podróży … Herberta, której inicjatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta.

Przygotowaliśmy cały szereg działań, w których uczestniczyli mieszkańcy miasta, młodzież z bielskich szkół, nauczyciele, bibliotekarze.

Promowanie idei akcji odbywało się przez cały dzień w różnych punktach miasta. W bibliotekach, na przystankach, w parkach, na dworcach. To właśnie w tych miejscach czytany był Herbert oraz rozdawane zakładki z wybranymi tekstami Herberta. Akcja była spontaniczna, przechodnie żywo reagowali na czytanie poezji Herberta. Po wysłuchaniu utworu sami przysiadali i zaczynali czytać.
Z satysfakcją musimy stwierdzić, że akcja bardzo się podobała. Nie spotkaliśmy się z odrzuceniem, czy też dezaprobatą, wręcz przeciwnie z zainteresowaniem i sympatią.

Inauguracja akcji odbyła się w Książnicy Beskidzkiej. Uczestniczyła w niej młodzież z bielskich szkół ponadgimnazjalnych, która w zaaranżowanym na tę okazję saloniku poetyckim  wysłuchała niezwykle interesującego wykładu pani Marii Zwinki-Wysockiej, jak sama o sobie mówi zakochanej w Herbercie
 i jego twórczości bez końca.
Następnie młodzież w blasku świec czytała wybrane przez siebie utwory, aby zaraz potem wyjść w przestrzeń publiczną i dzielić się z pozostałymi tym, co najpiękniejsze pozostawił Herbert po sobie, własną poezję.

Niezwykłym było móc obserwować ludzi, pochłoniętych własnymi sprawami i problemami, spieszących się, którzy nagle zatrzymywali się wsłuchani w teksty Herberta zapominali na moment dokąd pędzą.

Cała akcja spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem i zainteresowaniem. Wiele osób podchodziło
 i dziękowało. Nie dla wszystkich Herbert był postacią znaną. Wielu pytało, kim był? Odpowiadając na te i wiele innych pytań promowaliśmy nie tylko twórczość Zbigniewa Herberta, ale również literaturę  i czytelnictwo w naszym mieście.

Katarzyna Ruchała

Dział Animacji Promocji i Marketingu

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP