Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Piątka z Ursusa - relacja z uroczystego zakończenia konkursu

Data dodania: 28.04.2014

Piątka z Ursusa - relacja z uroczystego zakończenia konkursu

27 marca 2014 miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Słoneczna Zakładka”. Tematem edycji 2014 było „Święto wiosny”. Honorowy patronat nad konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Niezwykle atrakcyjny temat przyciągnął aż 2 130 uczestników z 15 krajów Europy i Azji - Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, Grecji, Indonezji, Kazachstanu, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainy i Włoch. W konkursie wzięli udział reprezentanci 61 miast i miasteczek całej Polski.

Jury konkursu - Maria Ekier, Małgorzata Bieńkowska i Krystyna Lipka-Sztarbałło (przewodnicząca) miało bardzo trudne zadanie. Prace oceniono w kategorii narodowej i generalnej w 12 grupach wiekowych i grupie szkół i ośrodków specjalnych. Ostatecznie w kategorii narodowej nagrodzono 120 projektów a spośród nich wyłoniono 58 laureatów w kategorii generalnej.

Wśród laureatów znalazła się piątka młodych artystów, mieszkańców Ursusa:

  • Maja Kowalczyk - I miejsce, grupa wiekowa 5 lat, kategoria generalna, Przedszkole 22 Warszawa-Włochy (Maja jest mieszkanką Ursusa)
  • Maja Niedziela - III miejsce, grupa wiekowa 5 lat, kategoria generalna, Biblioteka Skorosze, Warszawa-Ursus
  • Emilia Borecka - II miejsce, grupa wiekowa 5 lat, kategoria narodowa, SP 4 Warszawa-Ursus
  • Agata Siwik - III miejsce, grupa wiekowa 9 lat, kategoria generalna, SP 4 Warszawa-Ursus
  • Szymon Siwik - I miejsce, grupa wiekowa 14-16 lat, kategoria generalna, Gim. 132 Warszawa-Ursus.

Uroczystość odbyła się w jednej najładniejszych sal konferencyjnych w Warszawie - w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66 a zaszczycili ją swoja obecnością: Ambasador Bułgarii - Vasilij Takev, Ambasador Rumunii - Ovidiu Dranga, Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP - Jakub Beczek, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - Włodzimierz Paszyński, Radca ds. Kultury Ambasady Indonezji - Roos Iskandar, Dyrektor Instytut Słowackiego - Milan Novotny, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego - Bożena Żelazowska; Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy - Wiesław Krzemień, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy - Jacek Duchnowski, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy - Janusz Warakomski, Radna Dzielnicy Ursus - Anna Lewandowska; Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Dzielnicy Ursus - Aleksandra Magierecka.

Obecni też byli przedstawiciele instytucji edukacyjno-kulturalnych Białorusi, Czech, Portugalii i Ukrainy: Iryna Muraszka z Pracowni „Mrowisko” w Witebsku na Białorusi, Ewelina Kowalska z Park Lane International School w Pradze Czechy, Natividade Pires i Jose Passos z Uniwersytetu w Castelo Branco w Portugalii i Ludmiła Prots z Zespołu Szkół w Krzemieńcu na Ukrainie.

W części oficjalnej w swoich wystąpieniach wszyscy mówcy podkreślili znaczenie książki i ilustracji w rozwijaniu twórczych umiejętności i estetycznej wrażliwości młodego pokolenia. Do „Święta Wiosny” - tematu edycji 2014 niezwykle pięknie nawiązał Ambasador Bułgarii – Vasilij Takev, który podkreślił w swoim wystąpieniu jak ważne w tradycji i kulturze Bułgarii jest to święto. Przynosi ono radość, nadzieję i miłość, które symbolizują Baba Marta i Marteniczki.

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP - Jakub Beczek wyraził przekonanie, że zakładka do książki pozostanie nieodłącznym atrybutem książki i czytelnictwa. Zastępca Prezydent m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński - stwierdził w swoim wystąpieniu, że otwieranie książki jest jak rozpoczynanie podróży w nowy nieznany świat i jest to zawsze podróż bardzo ekscytująca i bardzo indywidualna.

Burmistrz Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień podkreślił, że Urząd Dzielnicy od początku wspierał konkurs kiedy był jeszcze małym lokalnym wydarzeniem widząc w nim ważny element w programie promocji czytelnictwa realizowanym przez BP Ursus.

Uroczystość przebiegła w niezwykle ciepłej atmosferze pełnej radości laureatów z otrzymanych nagród oraz satysfakcji rodziców i edukatorów z osiągnięć podopiecznych. Warto podkreślić, że niektórzy laureaci pokonali setki a nawet tysiące kilometrów by wziąć udział w uroczystości. Czekały na nich wspaniałe nagrody.

Zdobywcy pierwszych miejsc w kategorii generalnej otrzymali tablety graficzne oraz tak jak pozostali laureaci statuetki, dyplomy uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz komplet 20 pięknych zakładek z własnym projektem i drobne upominki. Nagrody dla laureatów ufundowali - Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy - Wiesław Krzemień, Prezes „EBEJOT” - Andrzej Jaczewski, Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury - Michaela Todorova oraz Stołeczne Biuro Turystyki.

Nagrodzone projekty i ich zminiaturyzowane wersje w postaci tradycyjnych zakładek do książek można oglądać w Czytelni Naukowej Biblioteki Publicznej w Ursusie przy ul. Plutonu Torpedy 47.

Tegoroczna edycja była trzecią o charakterze międzynarodowym a szóstą w historii konkursu. Pomysłodawcą, inicjatorem i koordynatorem konkursu jest Piotr Jankowski - dyrektor Biblioteki Publicznej w Ursusie. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy oraz obejrzenia w galerii zdjęć z zakończenia konkursu wykonanych przez Ireneusza Barskiego.

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP