Polecamy
Jarosław Kończak 27,00 PLN 38,00 PLN

Książka adresowana jest zarówno do osób zainteresowanych komunikacją sponsoringową, jak i tych,... więcej >

„Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” - niezbędnik każdej biblioteki!

Data dodania: 12.05.2014

„Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” - niezbędnik każdej biblioteki!

Wydawnictwo Bajka - dotychczas znane jako rzetelny edytor najlepszej współczesnej polskiej literatury dla dzieci - tym razem prezentuje niezwykłą publikację adresowaną nie tylko do najmłodszych, lecz także do młodzieży i dorosłych, zatytułowaną „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy”.

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” - te słowa i towarzyszącą im melodię poznajemy, zanim pójdziemy do szkoły i zanim w pełni zrozumiemy, co znaczy słowo „Polska”. A generał Dąbrowski, dumnie maszerujący „z ziemi włoskiej do Polski”, pojawia się w dziecięcej wyobraźni jako jeden z pierwszych sławnych Polaków i godnych naśladowania bohaterów. Przywykliśmy do tego, że „Mazurek Dąbrowskiego” rozbrzmiewa w chwilach ważnych i uroczystych. Od najmłodszych lat wzrusza nas i przejmuje.

Ale czy wiemy, jak to się stało, że właśnie ta pieśń została naszym hymnem narodowym? Czy znamy wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens?

Książka opowiada o narodzinach „Mazurka Dąbrowskiego”, o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. Porządkuje rozproszone informacje dotyczące polskiego hymnu w ciekawe i przydatne kompendium. Dzięki podziałowi na dwie części: „Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien” oraz „Dla wnikliwych” sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku.

To pierwsza taka po ’89 roku publikacja, której głównym bohaterem są znane nam zwrotki tej najważniejszej polskiej pieśni nad pieśniami. Jakże ważna zatem to publikacja, szczególnie dziś, gdy istnieją w przestrzeni publicznej głosy podważające sens wzrastania człowieka w atmosferze odziedziczonego dorobku kulturalnego narodu. Pozytywny stosunek do Ojczyzny zależny jest właśnie od tej zdrowej atmosfery, w której wyrastać będą nowe pokolenia Polaków.

Po wtóre, książka ta jest tak wewnętrznie skomponowana, by mogła trafić do serc i umysłów ludzi w różnym wieku i z różnym przygotowaniem historyczno-literackim. Jest opowieścią skierowaną do dziecka i młodzieńca, a także do ich dziadków i rodziców. Jest zatem darem dla wszystkich, którzy kochają Polskę - napisał w Przedmowie Profesor Jan Żaryn.

Do książki dołączona jest płyta CD z unikatowymi nagraniami historycznych wersji „Mazurka Dąbrowskiego”, w tym z nagraniem „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” opracowanej według oryginalnego rękopisu Józefa Wybickiego z 1797 roku i zapisu nutowego z 1800 roku.

„Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy”
Książka z płytą Cd

Tekst: Małgorzata Strzałkowska
Ilustracje: Adam Pękalski
Wydawnictwo Bajka
Oprawa twarda
Format: 210 x 270 mm
Stron: 64
Cena detaliczna: 29,90 zł
ISBN 978-83-61824-72-5

Artykuł sponsorowany


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP