Polecamy
35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Na barykadach Warszawy

Data dodania: 21.05.2014

Na barykadach Warszawy

Po raz VIII zostaje wydana książka Stanisława Komornickiego „Na barykadach Warszawy”. Jest to jednocześnie jej pierwsze wydanie po śmierci autora w katastrofie smoleńskiej.

Notatki, które posłużyły do przygotowania pamiętnika, autor, 20-letni podchorąży Armii Krajowej, robił już w czasie powstania warszawskiego. Pierwsze fragmenty książki powstały bezpośrednio po wojnie, kiedy miał zaledwie 22 lata. Właśnie dzięki temu książka jest bardzo autentyczna a opisane sytuacje, mimo upływu lat, wywołują wciąż ogromne emocje. Pierwszą wersję pamiętnika Stanisław Komornicki oddał do druku w 1948 r. Została ona jednak zatrzymana przez cenzurę i książka ukazała się dopiero 16 lat później. W latach 60. stała się jedną z klasycznych wspomnień powstańczych i cieszyła się wielkim zainteresowaniem czytelników.

Autor, obok faktów, opisał zachowania, odczucia i spontaniczne reakcje swoje oraz swoich najbliższych kolegów, z którymi przyszło mu walczyć na Starym Mieście, w Śródmieściu i na Czerniakowie. Są to opisy bardzo surowe, realistyczne. Dzięki temu bezpośrednio poruszają czytelnika i zapadają głęboko w jego pamięć. Tarzan, Mały Henio, Smaga, Teść, Dzidek to bohaterowie, którzy po przeczytaniu książki na zawsze pozostaną z nami.

Autorowi unika ocen wynikających z późniejszej wiedzy. Ogranicza się jedynie do pokazania sytuacji, konkretnych czynów, atmosfery, zaś przedstawione w książce fakty mówią same za siebie. Potwierdzają to słowa Melchiora Wańkowicza, który w roku 1969 napisał w liście do Stanisława Komornickiego: Nie pamiętam książki, która by mi dała tyle wzruszenia jak ta pisana bez żadnych kwiecistych fiorytur surowa, epicka książka. Po jej przeczytaniu kocha się więcej swój dziwaczny naród...

Stanisław Komornicki (1924-2010), żołnierz AK, uczestnik konspiracji i powstania warszawskiego (Zgrupowanie „Róg”), walczył na Starówce, w Śródmieściu i na Czerniakowie; po przepłynięciu Wisły wstąpił do armii gen. Berlinga i brał udział w przełamaniu Wału Pomorskiego, zdobyciu Kołobrzegu i operacji berlińskiej. Po wojnie pozostał żołnierzem Wojska Polskiego, był historykiem oraz pisarzem. W 1975 r. jako bezpartyjny oficer, pod bezpośrednim naciskiem ambasadora ZSRR, został usunięty z wojskowej służby zawodowej za działalność publicystyczną związaną z historią AK. Od 1993 roku aż do śmierci był Kanclerzem Orderu Wojennego Virtuti Militari, w 1995 roku otrzymał awans na stopień generała brygady; zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem.

Rok wydania: 2014
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka
Wymiar: 145 x 210
ISBN: 978-83-7963-012-7
Cena: 39 zł (z VAT)
Wydawca: Wydawnictwo Akademickie SEDNO

Kontakt: info@wydawnictwosedno.pl, www.wydawnictwosedno.pl

Wydawnictwo na WTK:

Zapraszamy na nasze stoisko na targach: 183/D19.

Artykuł sponsorowany

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP