Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

NhBP w Krakowie - XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia" - relacja

Data dodania: 23.05.2014

W dniach 8 – 15 maja 2014 r. w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej realizowano bardzo bogaty program imprez przygotowanych w ramach obchodów XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. "Czytanie łączy pokolenia".

W nocy z 9 na 10 maja zorganizowano 6. Noc w Bibliotece. Tematem tegorocznego spotkania, dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat, był "Tajemniczy świat owadów". Na zajęcia zaproszono biologa-entomologa dr Łukasza Przybyłowicza z Instytutu Systematyki i Ewolucji Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Prelegent przygotował niezwykle ciekawą pogadankę, prezentację autorskich zdjęć egzotycznych owadów oraz przyniósł eksponaty w postaci: barwnych motyli, wielkich chrabąszczy, kolorowych ważek zamkniętych w specjalnych gablotach. Po wykładzie dzieci wzięły udział w grach i zabawach inspirowanych życiem owadów. Oczywiście największą atrakcją była noc spędzona w śpiworach, w towarzystwie kolegów w bibliotece.

10 maja bibliotekarze zaprosili czytelników do gry bibliotecznej "Z książką przez miasto" zorganizowanej w czterech placówkach na terenie Dzielnicy XVIII. Zadaniem drużyn było odszukanie punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie, gdzie mieściły się pracownie: exlibrisu, kaligrafii, reklamy oraz pracownia historyczna. Zgodnie z nazwą pracowni na uczestników gry, w każdej z nich czekało specjalne zadanie: przygotowanie exlibrisu, wykaligrafowanie patykiem imienia na zakładce, wymyślenie i wyklejenie hasła reklamującego biblioteki oraz rozwiązanie quizu dotyczącego historii pisma. Na realizację zadań uczestnicy mieli trzy godziny. W każdej pracowni na uczestników czekał bibliotekarz w teatralnym kostiumie, który służył pomocą i częstował słodyczami przekazanymi przez firmę CiuCiu – Cukier Artist mieszczącą się przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Pomocne były też specjalnie opracowane wystawy ekslibrisów oraz historii pisma. Drużyny składające się z członków rodzin oraz przyjaciół świetnie poradziły sobie z zadaniami i w regulaminowym czasie zgłosiły się w Bibliotece w os. Zgody, gdzie oczekiwało na nich jury. Poziom był niezwykle wyrównany. Grę wygrała drużyna pani Moniki Fiołek dzięki wymyśleniu najciekawszego hasła reklamowego: „Gdy Ci dokucza nuda w bibliotece znajdziesz cuda”.

Filia nr 6 we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury Fort 49 "Krzesławice", pod patronatem Rady Dzielnicy XVII, po raz kolejny zorganizowała konkurs recytatorski dla przedszkolaków. Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek konkurs zatytułowano "Wierszyki dla kilku pokoleń". 12 maja w Filii nr 6 w os. Na Stoku 1 jury konkursu wysłuchało małych artystów i przyznało trzy nagrody oraz wyróżnienia. 15 maja w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 Pan Stanisław Madej uroczyście wręczył dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Dzielnicy XVII. Imprezę uatrakcyjniły popisy recytatorskie laureatów konkursu oraz występy uczennic Gimnazjum Integracyjnego nr 74 , które przygotowały program pod kierunkiem polonistki Danuty Wnęk.

We wszystkich filiach przygotowano okolicznościowe wystawy, przeglądy nowości, zorganizowano lekcje biblioteczne m.in.: "Książka przedmiot codziennego użytku czy dzieło sztuki", "Książka sposobem na nudę!", "Słoneczna biblioteka", "Jak powstaje książka", warsztaty oraz spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki. Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego przeprowadzili zajęcia pt. "Tropami przygód detektywa Pozytywki", w których uczestniczyli uczniowie klasy I integracyjnej ze Szkoły Podstawowej nr 144. Łącznie w 21 imprezach zorganizowanych w nowohuckich bibliotekach uczestniczyło 430 czytelników.
 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP