Polecamy
Andrzej Buck, Monika Simonjetz, Dawid Kotlarek 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Żywa Biblioteka - patronat sbp.pl

Data dodania: 23.05.2014

Żywa Biblioteka - patronat sbp.pl

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny, którego celem jest promowanie praw człowieka i zapobieganie przejawom dyskryminacji wobec mniejszości. Jest wyjątkowa, ponieważ opiera się na zwykłej rozmowie dwojga ludzi. Poprzednie edycje pokazały potencjał bezpośrednich spotkań i ich rolę w zapobieganiu uprzedzeniom.

Jest to wyjątkowa okazja poznania osób, których się na co dzień nie spotyka. Taka rozmowa trwa 30 minut i jest bezpłatna. Czytelnik może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia tej osoby oraz problemy na jakie jest narażona. Każda z zaangażowanych osób może się czegoś nowego nauczyć o drugim człowieku, przełamać swoje uprzedzenia lub krytycznie na nie spojrzeć.

Projekt jest organizowany we Wrocławiu od 2007 roku.

Tytuły, z którymi można było porozmawiać w poprzednich edycjach: Arab, Azjata, Antyfacet, Białorusin, Były Więzień, Były Bezdomny, Feministka, Katolik, Osoba Homoseksualna, Osoba na wózku, Osoba Głuchoniewidoma, Osoba Niesłysząca, Osoba Ciemnoskóra, Muzułmanin, Niemiec, Rom, Rosjanka, Rodzic dziecka niepełnosprawnego, Osoba chora na schizofrenię, Turek, Trzeźwiejący Alkoholik, Protestant, Uchodźca, Ukrainiec, Żydówka.

Co roku Żywą Bibliotekę odwiedza ponad 600 osób, rejestrujemy ponad 400 wypożyczeń. Wrocławska Żywa Biblioteka jest największą i regularnie odbywającą się tego typu biblioteką w Polsce. Jak pokazują raporty 1/4 osób po rozmowie z Książką zmienia poglądy i postawy wobec grup mniejszościowych.

W tym roku Żywą Bibliotekę poprzedzi seminarium „Budowanie sieci Żywych Bibliotek w Polsce”. Program przewiduje wymianę doświadczeń organizatorów tego wydarzenia z różnych miast oraz wypracowanie standardów organizacji Żywej Biblioteki w Polsce. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Ronni Abergel – twórca metody Żywej Biblioteki z Kopenhagi.

Nad akcją patronat medialny obejmuje portal sbp.pl

Żywa Biblioteka odbędzie się

  • 13-14 czerwca 2014 r.
  • w Mediatece przy pl. Teatralnym 5
  • Wypożyczenia w godzinach 12.00 – 20.00

Żywej Bibliotece będą towarzyszyć warsztaty na temat praw człowieka oraz lekcje języka migowego.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP