Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Edukacja ekonomiczna seniorów

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 30.05.2014

Od maja w bibliotece w Starym Wielisławiu realizowany jest program edukacji ekonomicznej dla seniorów młodszych i starszych. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego, a jego założenia wpisują się w cele Programu Rozwoju Bibliotek. Inauguracji szkoleń dokonała pani Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko.

 

Projekt „O finansach… w bibliotece” został poprzedzony szeroką promocją w lokalnych mediach, na stronach internetowych Gminy Kłodzko, Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, portalu doba.pl oraz w Telewizji Kłodzkiej. Osobami prowadzącymi zajęcia są bibliotekarki pani Agata Maślanka z Jaszkowej Górnej i pani Magdalena Piotrowska-Wojtyca ze Starego Wielisławia, które ukończyły szkolenia specjalistyczne w tym zakresie.

 

Na zajęcia zapisało się 10 osób. Każdy z uczestników szkolenia został wyposażony w materiały dydaktyczne, indywidualne kody dostępu do platformy edukacyjnej oraz inne niezbędne materiały. W okresie wakacji planowany jest drugi nabór na szkolenia, które odbędą się tym razem w bibliotece w Krosnowicach lub tam, gdzie będzie takie zapotrzebowanie. Zapraszamy już dziś!  

I SPOTKANIE: Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym?
Spotkanie pierwsze poświęcone jest budżetowi domowemu: zasady tworzenia budżetu, planowanie budżetu z wykorzystaniem kalkulatorów internetowych, zapoznanie z prawami konsumenta przy zakupach w sieci i poza lokalem przedsiębiorstwa, korzyści z lokowania oszczędności.

II SPOTKANIE: Bank przez Internet.
Na drugim spotkaniu przybliżamy tematy: zakładanie konta bankowego, w tym e- konta, bankowość elektroniczna, prawa klienta banku.

III SPOTKANIE: Lokaty, kredyty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
Trzecie spotkanie poświęcone jest  m. in.  takim tematom jak: produkty bankowe – lokaty, kredyty, karty płatnicze, ocena korzyści i ryzyka związanego z zaciąganiem kredytów i pożyczek, przydatne informacje w podejmowaniu decyzji finansowych.

IV SPOTKANIE: Ubezpieczenia.
Uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami ubezpieczeń, zdobędą wiedzę gdzie w Internecie szukać informacji i ofertach ubezpieczeniowych, jak egzekwować należne prawa konsumenckie.

V SPOTKANIE: Bank centralny i inne banki.
Ostatnie spotkanie dostarczy wiadomości o Narodowym Banku Polskim, o kursach walutowych, inflacji, stopach procentowych, o walucie Euro, o zabezpieczeniu banknotów.

Początki w Starym Wielisławiu były bardzo nieśmiałe. Nasi kursanci mimo zachęt z naszej strony, nie zdradzali za wiele emocji. Z czasem jednak ku naszemu zadowoleniu, sytuacja zmieniła się całkowicie. Uczestnicy zajęć stworzyli bardzo fajną i zgraną ekipę. Nie krępują się zadawać pytania i prosić o pomoc. Pytają o rzeczy najróżniejsze, co jest też dla nas swoistym sprawdzianem. I w takiej oto żywej i wesołej atmosferze upływają moduły, jeden za drugim…

Wszyscy nasi kursanci posiadają w domu laptopy lub komputery i często dzielą się z nami spostrzeżeniami na temat samodzielnej domowej pracy. Zafascynowani nowymi informacjami zdobytymi podczas kursu zagłębiają się w wirtualnym świecie, w każdej wolnej chwili z niecierpliwością oczekując kolejnego spotkania. 

Terminy spotkań edukacyjnych grupy pierwszej: 14 maja, 21 maja, 28 maja, 4 czerwca, 11 czerwca – ostatni moduł, zakończenie, wręczenie certyfikatów. Masz pytania, bądź chcesz się zapisać na ten kurs – dzwoń pod nr tel. 74 8687613. Pani Agata chętnie pomoże.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP