Polecamy
25,00 PLN 35,00 PLN

Monografia powinna zająć ważne miejsce wśród publikacji poświęconych zagadnieniom kultury,... więcej >

Księgarnia „Agora” w Bolesławcu zaprasza

Data dodania: 05.06.2014

Księgarnia „Agora” w Bolesławcu zaprasza

W miejscu, gdzie obecnie stoi kamienica, w której na parterze zlokalizowana jest księgarnia „Agora”, stał barokowy budynek. W 1820 r. urodził się w nim wybitny podróżnik i naukowiec Karol Ferdynand Appun. Rodzice jego od początku XIX prowadzili w tym miejscu wydawnictwo i księgarnię. Karol, zafascynowany zoologią i botaniką, wyjechał w 1849 r. do Wenezueli. Dwadzieścia lat badał kraje Ameryki Południowej.

Prowadzenie rodzinnej firmy przejął po ojcu brat podróżnika, do rodziny dołączył również zięć, Neudecker.

Kamienica została zburzona w 1897 roku. Pięć lat później krewni podróżnika otwarli jeden z najbardziej eleganckich i najnowocześniejszych domów handlowych w mieście, choć księgarstwo było głównym zajęciem rodziny. W 1927 r. firma obchodziła uroczysty jubileusz. Jednak w 1933 r. naziści zamknęli księgarnie i wydawnictwo.

W pieczołowicie zrekonstruowanej po drugiej wojnie światowej kamienicy otwarto księgarnię Państwowego Przedsiębiorstwa „Dom Książki”. Niestety, nikt nie wie dokładnie, w którym roku. W 1955, ‘56? Może wcześniej? Była to księgarnia P.P.D.K. Są to przypuszczenia. Od 1990 r. jest to księgarnia „Agora”.

Dla upamiętnienia tej ciągłości historycznej w Jubileuszowym Roku „650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI” postanowiłam wmurować nad księgarnią tablicę pamiątkową.

Będzie na niej informacja o urodzinach w tym miejscu Karola Ferdynanda Appuna, umieszczony zostanie ekslibrys księgarni Appun Neudecker Bunzlau oraz nasz i napis: Księgarnia „Agora”.

Odsłonięcie tablicy nastąpi 7 czerwca 2014 r. o godzinie 16.30. W programie:

  • powitanie gości
  • wystąpienie prezydenta miasta
  • wykład na temat historii wydawnictwa i księgarni okresu przedwojennego i powojennego – Anna Bober-Tubaj (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu)
  • wykład „Księgarstwo na Kresach Wschodnich” – Tomasz Kuba Kozłowski (Dom Spotkań z Historią, Warszawa).

Zapraszam, Józefa Witas


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP