Polecamy
49,00 PLN

Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Publikacja zbiorowa Mai... więcej >

Bibliografia regionalna a współczesny użytkownik - relacja

Data dodania: 10.06.2014

Bibliografia regionalna a współczesny użytkownik - relacja

W dniach 2-3 czerwca 2014 r. w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Bibliografia regionalna a współczesny użytkownik - 33. Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP.

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy bibliotek publicznych, pedagogicznych, Biblioteki Narodowej. Obrady odbywały się w Bielsku-Białej i Szczyrku.

Podczas obrad omawiano bibliografie regionalne tworzone w bibliotekach w Bielsku-Białej, Pszczynie oraz system Bibliografii Regionalnej Dolnego Śląska. Dokonano analizy organizacji prac nad bibliografią regionalną w bibliotekach wojewódzkich, na podstawie ankiet nadesłanych przez te biblioteki. Zaprezentowano źródła informacji faktograficznej opracowane w powiązaniu z zasobami bibliografii regionalnej. Przykładami takich baz informacji o regionie i z możliwością wykorzystania bibliografii regionalnej są: Beskidzkie ABC oraz Elektroniczny Słownik Biograficzny Śląska Cieszyńskiego.

Biblioteka cyfrowa jako element zespołu usług informacyjnych biblioteki była rozpatrywana na przykładzie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Zwrócono uwagę na możliwość popularyzacji, dzięki bibliotekom cyfrowym, dziedzictwa kulturowego regionu, pokazywanie historycznej i współczesnej różnorodności.

W podsumowaniu wskazano na potrzebę zinwentaryzowania zasobów bibliografii regionalnych w Polsce i zebranie ich w jednym miejscu. Uczestnicy konferencji podkreślili konieczność sprostania oczekiwaniom współczesnego użytkownika. Jako nieuniknioną zmianę, zachodzącą w pracy biblioteki zauważono zwiększenie udziału informacji dostarczanych zdalnie.

Uczestnicy spotkania odbyli wirtualny spacer po agendach Biblioteki, obejrzeli film promujący miasto Bielsko-Biała oraz zwiedzili okolice Bielska-Białej, zapoznając się z regionalizmem góralskim (Szczyrk, Wisła).


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP