Polecamy
Dmitrij Kryłow 20,90 PLN 24,90 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Kreatywnie rozczytani! Plenerowe czytanie w jasielskiej bibliotece

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 10.06.2014

W jakie światy może przenieść nas czytanie? Czy z klocków Lego można stworzyć programowalnego robota? Co można stworzyć z kolorowych balonów? Pomysły na dobrą zabawę w bibliotece poznali uczestnicy pikników edukacyjnych w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, które odbyły się w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Czytanie – mądra rzecz!”

3 czerwca w Filii nr 2 odbył się piknik „Laboratorium pomysłów”, który był okazją do podsumowania całorocznego cyklu zajęć bibliotecznych, podczas którego dzieci poznawały literaturę popularnonaukową  i rozwijały swoje zmysły badaczy. Po wspólnym głośnym czytaniu na uczestników pikniku czekały trzy strefy niebanalnych aktywności. W „Literackim zwierzyńcu” najmłodsi nadawali kolorowym balonom kształt zwierząt i dzięki specjalnemu makijażowi zamieniali się w lwa, osę czy tygrysa. W strefie „Młodego wynalazcy” Dominik Mitoraj z Centrum Kształcenia Praktycznego wprowadził dzieci  w świat  robotów skonstruowanych z kloców Lego Mindstorms. W przyszłości chcę być konstruktorem takich robotów – oznajmił Igor. Natomiast w „Kreatywnie rozbrykanych” można było spróbować zabaw i tańców integracyjnych prowadzonych przez harcerki z ZHP Hufiec Jasło. Uczestnicy pikniku otrzymali słodki poczęstunek od Piekarni JW Jan Wątroba Barbara Wątroba oraz Alicji Antonik z Klubu Seniora, a także inspirujące książki popularnonaukowe ufundowane przez firmę PGNiG S.A. sponsora jasielskiej edycji OTCD.

7 czerwca Filia nr 3 zaprosiła dzieci, rodziców i opiekunów do wspólnej zabawy pod hasłem „Biblioteka łączy pokolenia”. Zainspirowane głośnym czytaniem w wykonaniu członków Komisji Opiniującej przy JSM M. Świątka, M. Oberc i R. Fila, dzieci miały okazję wykazać się wiedzą o baśniach i przysłowiach i zdobyć ciekawe nagrody ufundowane przez Jasielską Spółdzielnię Mieszkaniową. Była też okazja, by zgłębić tajemnice tańca latynoamerykańskiego i potańczyć z instruktorką fitness Gabrielą Michalską, poznać swoją kreatywność przy tworzeniu balonowych zwierzaków oraz wykazać się sprytem i zręcznością w grach i zabawach przygotowanych przez 139 DH ”Lisy” działającej przy ZSM nr 3 w Jaśle. Piękne kolorowe wzory na twarzach dzieci wyczarowały wolontariuszki Gabrysia Czerwińska i Iwona Zabawa. Wszyscy dostali pyszne gofry w Barze Mlecznym „Wojtek” oraz książki od firmy PGNiG S.A.

Plenerowe atrakcje czekały też na uczestników Tygodnia Czytania w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. W kolejnych dniach po uroczystej inauguracji, podczas której dzieciom czytali przewodnicząca Rady Miasta Jasła i Rady Osiedla Sobniów Elżbieta Bernal, dyrektor ZSM nr 5 w Jaśle – Konrad Centar oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, najmłodsi wzięli udział w kreatywnych zabawach na powietrzu. Nie zabrakło słownych wyliczanek, bajkowych zagadek, przeciągania liny, kolorowych zabaw z chustą animacyjną,  oraz malowania kredą postaci z ulubionych książek. Do wspólnych zabaw i głośnego czytania w krainie wyobraźni aktywnie włączyły się harcerki z 5 Drużyny Harcerskiej przy ZSM nr 5 w Jaśle.

Sponsorem XIII OTCD „Całe Jasło czyta dzieciom” jest Polskie Górnictwo Naftowe  i Gazownictwo.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP Rzeszów, TV Obiektyw, TV Jasło, Nowe Podkarpacie, Gazeta Codzienna Nowiny i Portal Nowiny24.pl, ITV Południe, oraz portale: MiastoJaslo.pl, TerazJaslo.pl, Jaslo4u.pl, Jaslonet.pl, TwojeJaslo.pl.

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP