Polecamy
25,00 PLN

Kolejny, szesnasty, tom serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”... więcej >

11. obchody Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek

Data dodania: 12.06.2014

11. obchody Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek

17 czerwca po raz 11. odbędą się obchody Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Zapraszamy wszystkich aktywnych i kreatywnych czytelników do współtworzenia tego dnia.

Bookcrossing to idea uwalniania książek – niecodzienna inicjatywa, mająca na celu zjednoczenie miłośników czytania, nabierająca kształtów realnych poprzez pozostawianie tomów w miejscach publicznych tak, by można było je odnaleźć i przeczytać. Choć popularyzowanie czytelnictwa w takiej formie wydaje się być niekonwencjonalne, to polubiły ją setki zainteresowanych - nawet ci, którzy – jak twierdzą – nigdy nie wypuściliby ukochanej książki z rąk.

Założenia bookcrossingu

Książka żyje w rękach czytelnika. Nie lubi być spychana w cień zakurzonej półki. Literatura musi krążyć, pochłaniać serca i umysły. Dlatego też dzielenie się słowem pisanym jest lepsze od jego posiadania. Bookcrossing opowiada się za wolnością dla tomów i staje po stronie rozwoju świadomości czytelniczej.

O co chodzi w akcji „uwalniania książek"?

Cele są proste: to popularyzacja książki i czytelnictwa nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych, podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania, poszerzanie kręgu miłośników literatury, i wreszcie o dobrą zabawę.

Co daje mam bookcrossing

  • Bookcrossing zapewnia uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym oraz przynależność do elitarnej grupy ludzi z szeroko rozwiniętą świadomością czytelniczą.
  • Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej.
  • Bookcrossing pozwala śledzić wędrówkę książek dzięki internetowemu systemowi monitoringu.
  • Bookcrossing to aktywne uczestnictwo dzieci i młodzieży w Święcie Wolnych Książek, to promocja placówek edukacyjnych, talentów i uzdolnień młodzieży.

Miliony zwolenników

Ruch łączy miliony pasjonatów czytania na całym świecie. Obecnie ponad 10 milionów książek podróżuje po 132 krajach. W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się 25 016 tys. użytkowników, a w oficjalnym obiegu jest 198 649 książek (dane z 08.06. 2014r.).

Ponad to funkcjonuje ponad 20 tys. półek bookcrossingowych. Dane te nie oddają jednak skali zjawiska. Określają działania ludzi młodych, oswojonych z technologią, pomijając starszych, którzy nie pozostawiają śladów swych poczynań w sieci.

Pewnym jest, że ruch bookcrossingowy ma wielu sympatyków, a sama idea od kilku lat jest bardzo popularna. Narodziła się ona w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (wymiana książek, książkokrążenie). „Niech książka - powiada Ron - duchowo zostanie w wielu osobach. Fizycznie zaś - niech wędruje. A my będziemy śledzić jej losy”.

Jak uwolnić książkę?

Sposoby są dwa. Pierwszy, spontaniczny , to zostawienie jej, gdzie popadnie. To może być tramwaj, autobus, pociąg, galeria, ławka w parku, parapet w księgarni czy turystyczny szlak. Można też skorzystać z wyznaczonych do tego miejsc, takich jak półki i gabloty bookcrossingowe. Tych przybywa. Powstają w kawiarniach, osiedlowych sklepikach, szkołach, świetlicach. Nawet w szpitalach, przychodniach, noclegowniach czy sanatoriach. Każdy może postawić własną i w ten sposób dołączyć do globalnej, czytelniczej wioski. Oprócz książek coraz częściej uwalniamy filmy, płyty, czasopisma.

Jest też druga, bardziej profesjonalna metoda. Polega na zarejestrowaniu się na stronie www. bookcrossing.pl i dodaniu tomu do bazy. Książka otrzymuje wówczas swój numer identyfikacyjny /BIP/, który umieszczamy w książce ( etykieta) w widocznym miejscu. Dzięki temu można prześledzić drogę, losy konkretnego tytułu – gdzie, kiedy i przez kogo został znaleziony, a także zapoznać się z recenzjami czytelników. Wpisywanie kolejnych etapów drogi, jaką pokonuje książka, nie jest kłopotliwe ani skomplikowane, zatem każdy może poświęcić na to minutę – i dać prawdziwą satysfakcję osobie, która uwolniła dany tom.

Zarejestrowane w systemie książki są wirtualnym księgozbiorem - możemy do nich dotrzeć, przeczytać i przekazać dalej.

17 czerwca po raz 11. odbędą się obchody ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.

Podczas czerwcowego święta Wolnych Książek organizowane będą akcje uwalniania książek , happeningi, spotkania z autorami i wydawcami, konkursy, wystawy. Stworzymy także nowe półki bookcrossingowe. Różnorodne formy obchodów uzależnione będą od możliwości ekonomicznych i inwencji organizatorów.

Akcja uwalniania książek wyzwala pokłady dobrych emocji i postaw: bezinteresowność, potrzebę dzielenia się, szacunek dla książki jako podmiotu i treści. Ludzie wymieniają się książkami, nawiązują bezcenny - bo duchowy i intelektualny - kontakt, sprawiając sobie i innym ogromną przyjemność.

Z bookcrossingiem związane są też takie akcje jak: Drugie życie książki , rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz, Uwolnij książki dla malucha, Wolna Książka – Bookcrossing na US , Książka w podróży – bookcrossing na polskich dworcach czy Książki na krańcu świata.

Instytucje i osoby fizyczne wyrażające akces udziału w obchodach mogą bezpłatnie pobrać materiały promocyjne. Na stronie www.bookcrossing.pl w zakładce „Pomoc” są dokładne instrukcje dotyczące m.in. zakładania półki, uwalniania książek, rejestrowania książek.

Wszystko o założeniach bookcrossingu, zasadach obiegu książek i uczestnictwie w ogólnoświatowej akcji uwalniania książek można dowiedzieć się na stronach www.bookcrossing.pl, jak również www.bookcrossing.com


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP