Polecamy
Marcin Blicharski 20,00 PLN 25,00 PLN

Książka zachęca bibliotekarzy do organizowania kursów komputerowych dla seniorów, a tych którzy... więcej >

Podsumowanie Tygodnia Bibliotek 2014

Data dodania: 16.06.2014

Podsumowanie Tygodnia Bibliotek 2014

W dniach 8-15 maja po raz jedenasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich patronowało obchodom Tygodnia Bibliotek 2014. Hasło tegorocznej edycji „Czytanie łączy pokolenia” odnosiło się bezpośrednio do najważniejszej działalności bibliotek.

Biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne dzieje i świadectwa dawnych wieków, jak i współczesne teksty, a nawet opowieści futurystyczne. Starodawne druki mogą bez przeszkód współistnieć obok nowoczesnych technologii, audio czy e-booków. Czytelnik w każdym wieku odnajduje w bibliotece skarbnicę wiedzy, przyjemność obcowania z piękną literaturą, czy cenne świadectwa minionych pokoleń.

Hasło TB nawiązuje również do Jubileuszu „650 lat w służbie książki” oraz ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020, którego celem jest rozwój i promocja czytelnictwa, poprawienie społecznego wizerunku książki oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości do bibliotek.

Przez cały maj biblioteki małe i duże nadsyłały na portal sbp.pl relacje z przebiegu TB w swoich placówkach. A działo się w nich naprawdę wiele.

Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie zorganizowała dla rodzin i grup przyjaciół grę "Z książką przez miasto". Na starcie wszystkie drużyny otrzymały koperty z zadaniami i specjalną mapę z trasą. Wygrała drużyna, która zdobyła największą ilość punktów. Była to świetna okazja nie tylko do zabawy z literaturą, ale lepszego poznania własnego miasta. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zaprosiła na „Filozoficzną Noc w Bibliotece”, a Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu na wykład „Od karbów na kiju do Prezi, czyli jak historia zapisywania opowiadań zatoczyła koło” podczas którego można było poznać m.in. sposoby zapamiętywania i zapisywania opowieści, od czasów najdawniejszych po współczesne oraz różnorodne materiały, na których ludzie utrwalają od wieków dane.

Natomiast Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach postawiła na teatr, przygotowując specjalne zajęcia teatralne dla dzieci. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w niezwykłej przygodzie - wraz z Leśną Rusałką, poszukiwali jej zaginionego naszyjnika. 

Wieluńska Książnica zaproponowała mieszkańcom rodzinne czytanie bajek. Wspólne czytanie to budowanie pozytywnych relacji międzypokoleniowych. Pod hasłem "Biblioteka łączy pokolenia" spotkali się rodzice, babcie, dziadkowie i dzieci. Starsi czytali młodszym, a młodsi starszym. Tymczasem MBP w Jaśle zaprosiła na wyjątkowy rodzinny wieczór w Bibliotece pod nazwą „BIBLIOgra!”. Ten wyjątkowy czas był okazją do budowania wspólnych więzi podczas warsztatów hocki-klocki, odwiedzenia bibliotecznego kina, zasłuchania się w poezji śpiewanej czy tropienia w zakamarkach Biblioteki skarbu.

Ciekawą propozycją okazała się zabawa przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim pt.: „W co Babcia i Dziadek grali, kiedy byli mali”. Uczniowie pierwszych klas gorzowskiej jedenastki znakomicie bawili się podczas takich „odkurzonych” zabaw” , jak: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, „ Komórki do wynajęcia”, „Chodzi lisek koło drogi”. Grali również w kapsle i poznawali stare wyliczanki. Warto także wspomnieć o Festiwalu Słowa, który współorganizowała WBP w Kielcach. Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu miały za zadanie promocję regionu, jego spuścizny literackiej i historycznej. Spotkania ze słowem odbywały się zarówno w przestrzeni wirtualnej (konkursy) jak i w przestrzeni realnej.

Jak co roku SBP zorganizowało również, przy okazji obchodów Tygodnia Bibliotek, konkurs na najciekawszą inicjatywę, jedną szczególnie pomysłową akcję, która została przeprowadzona przez bibliotekę w trakcie trwania TB 2014. Nie było to zadanie łatwe – część zgłoszeń dotyczyła wydarzeń, które, mimo sprawnej realizacji, niczym szczególnym się nie wyróżniły bądź były już przeprowadzane na miejscu wcześniej lub przez inne placówki. Jednak znalazło się kilka bibliotek, które sprostały wyzwaniu i przygotowały szczególnie ciekawe imprezy. Lista zwycięzców i opis ich działań zostaną zamieszczone w PB 9/2014. Już teraz zachęcamy do lektury wrześniowego numeru Poradnika i czerpania inspiracji z nagrodzonych pomysłów na kolejny Tydzień Bibliotek.

Przedsięwzięcie, realizowane przez SBP, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

nad. Małgorzata Woźniak


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP