Polecamy
50,00 PLN

Publikacja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przeszłość i teraźniejszość 1917-2017 dokumentuje... więcej >

ACADEMICA w Bibliotece Jagiellońskiej

Data dodania: 23.06.2014

ACADEMICA w Bibliotece Jagiellońskiej

Na spotkaniu w Bibliotece Jagiellońskiej, na które zostali zaproszeni między innymi przedstawiciele bibliotek naukowych z Krakowa, pracownicy Biblioteki Narodowej zaprezentowali Cyfrową Wypożyczalnię Publikacji Naukowych ACADEMICA.

Jest to nowy projekt realizowany przez Bibliotekę Narodową przy współpracy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Wynikiem projektu jest cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna, której oficjalne uruchomienie przewidziane jest na październik 2014 roku. W ACADEMICE będą udostępniane bezpłatnie cyfrowe wersje publikacji i czasopism naukowych. Ma być to realizowane za pomocą terminali komputerowych, na których zostanie zainstalowany program do obsługi wypożyczalni.

Terminale będą znajdować się w bibliotekach uczelni państwowych i prywatnych, ale też w bibliotekach publicznych. Udostępnianie publikacji będzie się odbywało z poszanowaniem prawa autorskiego. Nie będzie możliwe ich kopiowanie, a jednoczesny dostęp do pojedynczego dokumentu będzie miał tylko jeden użytkownik w tym samym czasie. Będzie można rezerwować dostęp do publikacji za pomocą systemu na wybranym przez siebie terminalu niezależnie, w której bibliotece będzie on się fizycznie znajdował. Założyć konto w ACADEMICE będzie można na podstawie karty bibliotecznej. Obsługa systemu zarówno od strony użytkownika jak i administrującego go bibliotekarza będzie bardzo prosta.

W Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA docelowo ma być udostępnione ponad 170 tysięcy publikacji naukowych.

nad. Leszek Szafrański

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP