Polecamy

Leszek Szafrańśki

26,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Warsztaty „Strony WWW dla bibliotek” - relacja

Data dodania: 27.06.2014

Warsztaty „Strony WWW dla bibliotek” - relacja

W dniach 13-14 oraz 19-20 maja br. w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, odbyły się dwie serie warsztatów „Strony www dla bibliotek”, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Są one elementem realizacji zadania pt.: „Wsparcie bibliotek w zakresie tworzenia stron internetowych i edukacji informacyjnej”, w ramach programu MKiDN - Edukacja, priorytet - Edukacja medialna i informacyjna. Warsztaty skierowane były do bibliotekarzy z miejskich i wiejskich bibliotek publicznych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem placówek z terenów o najniższym stopniu komputeryzacji (woj. opolskie i podlaskie).

Uczestniczyło w nich 40 osób, głównie z bibliotek, które nie miały dotąd swojej strony www, bądź chciały ją udoskonalić.

Warsztaty, mające charakter szkolenia podstawowego, służyły podniesieniu kompetencji informacyjnych i medialnych bibliotekarzy z zakresu tworzenia i prowadzenia strony internetowej, co ma istotne znaczenia dla poprawy obsługi informacyjnej użytkowników i usprawnienia komunikacji z czytelnikami. Program warsztatów obejmował zagadnienia:

  • terminologii dot. Internetu, budowy stron www,
  • konfiguracji w zakresie instalowania i obsługi systemu zarządzania treścią,
  • wyboru szablonu stron www bibliotek,
  • metod zamieszczania tekstów, grafiki, materiałów audio i wideo na stronach internetowych,
  • architektury i użyteczności stron www,
  • budowy elementów społecznościowych na stronach www.

Warsztaty łączyły w sobie prezentacje przygotowane przez prowadzących z zajęciami praktycznymi, w czasie których uczestnicy, przy wsparciu trenerów, budowali samodzielnie „krok po kroku” przykładowe strony www bibliotek.

Warsztaty inaugurowało wystąpienie Małgorzaty Szmigielskiej, redaktor naczelnej portalu sbp.pl. Przedstawiła ona w ogólnym zarysie etapy budowy strony www Stowarzyszenia, która pełni rolę ogólnopolskiego portalu bibliotekarskiego, uruchomionego w 2010 r. Zaprezentowała podstawowe serwisy portalu oraz statystyki potwierdzające jego przydatność dla środowiska bibliotekarskiego.

Następnie prowadzący Łukasz Stochniał omówił terminy dot. zagadnień związanych z tematyką Internetu i stron www. Po części teoretycznej rozpoczęły się zajęcia praktyczne. Na początek instalacja Wordpressa, którą prowadził redaktor i webmaster sbp.pl, Konrad Stepanajtys. Dalej Łukasz Stochniał zapoznał też zebranych z technikami dodawania podstawowych treści na stronie – tekstów, grafik, materiałów audiowizualnych.

Później uczestnicy przystąpili do budowania własnej strony na przygotowanym dla nich specjalnym szablonie. Obaj prowadzący byli cały czas do dyspozycji uczestników warsztatów.

Odpowiadali na liczne pytania, wyjaśniali wątpliwości i podpowiadali, jak rozwiązywać różne problemy i konkretne przypadki związane z potrzebami określonych bibliotek.

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od prelekcji Łukasza Stochniała nt. najnowszych trendów w prezentacji różnych treści na stronach WWW. Po jego wystąpieniu powrócono do części warsztatowej. Kontynuowano budowanie stron bibliotecznych, testowano różne rozwiązania. Uczestnikom przedstawiony został również serwis wordpress.org, na którym znaleźć można wszelkie rozszerzenia dla szablonu witryny.

W ostatniej części spotkania Łukasz Stochniał omówił tematykę architektury i użyteczności stron. Zaprezentował aktualne trendy oraz wyniki badań dotyczące zachowania internautów w sieci. Następnie przedstawił zagadnienia związane z elementami społecznościowymi na stronach bibliotek. Na koniec zostały omówione zagadnienia prawne: ochrona danych osobowych oraz kwestia prawa autorskiego.

Zakończeniem warsztatów była dyskusja – w każdym z terminów burzliwa i owocna. Uczestnicy mieli wiele pytań do prowadzących. Zgłosili też potrzebę/prośbę zapewnienia im większej „opieki indywidualnej” przy budowie stron www bibliotek, w których pracują.

Podkreślili, że sytuacja finansowa bibliotek uniemożliwia im często zatrudnienie specjalistów i powoduje konieczność samodzielnej edukacji.

Prowadzący zapewnili, że po warsztatach na stronie zadania zamieszczony będzie specjalny poradnik dot. tworzenia i prowadzenia stron www. a także uruchomiony zostanie serwis zawierający odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Więcej informacji o projekcie na stronie projektu.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP