Polecamy
42,00 PLN

Książka dostępna w serwisie IBUK Niezwykle dynamiczny rozwój komputerowych technologii... więcej >

„Łęczycka kraina w słowie, legendzie i obiektywie”

Autor: Biblioteka: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy Województwo: łódzkie
Data dodania: 28.08.2014

W dniach 5 i 8 sierpnia 2014 r. w ramach projektu w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Łęczycy odbyły się warsztaty rękodzielnicze dla dzieci wykorzystujące motywy łęczyckiej sztuki ludowej.

Należy pamiętać iż, „wyróżniającym łęczyckie spośród innych regionów Polski jest zdobnictwo. Na szczególną uwagę zasługują pająki – niegdyś charakterystyczny element wystroju wnętrza izby wiejskiej. Pająki robiono ze słomy, kolorowej bibuły i glansowanego papieru. W chacie łęczyckiej były też i zwracały uwagę swoją urodą bukiety uplecione z bibułowych róż, girlandy kwiatowe a także jednobarwne, ażurowe o niewielkiej średnicy i ząbkowanym brzegu – wycinanki”.

 

Pająki, kwiaty z bibuły, wycinanki – takie ozdoby  krok po kroku wykonały dzieci podczas warsztatów w bibliotece pod kierunkiem pani Agnieszki Kowalskiej – bibliotekarki.  Zrobienie  ozdób wymagało od nich precyzji i cierpliwości. Wszystkie dzieci zachwycone były efektem końcowym  swojej  pracy. Powstały piękne i niepowtarzalne małe dzieła sztuki ludowej.

 W warsztatach wzięło udział 23 uczestników.

Prace dzieci wykonane podczas warsztatów będzie można obejrzeć na wystawie w MiPBP w Łęczycy przy ul. Konopnickiej 11A  od listopada br. (Otwarcie wystawy podczas zakończenia projektu).

20 sierpnia 2014r. w ramach projektu odbyła się piesza wycieczka dla dzieci Śladami Diabła Boruty. Droga biegła od Zamku Królewskiego przez park miejski, „szwedzką górę” i Tum do skansenu w Kwiatkówku. 

Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały zagrodę chłopską z XIX w. – dom mieszkalny i jego wyposażenie, budynki gospodarskie, kuźnię, olejarnię, stodołę, piece chlebowy i garncarski, piwnice ziemne, kierat, studnię z żurawiem. Ogromną frajdą było zwiedzanie wiatraka kozłowego.  W przydomowym ogródku dzieciaki rozpoznawały rosnące tam warzywa, zioła i kwiaty. Atrakcją było to, iż wszystko w tym niezwykłym muzeum można było dotknąć, wszędzie wejść, posiedzieć w bryczce i własnoręcznie wyciągnąć wodę ze studni pod okiem przewodnika z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Wycieczka do Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej zakończyła pierwszą część projektu „Łęczycka kraina w słowie, legendzie i obiektywie” - Wakacje dla dzieci, realizowanego przez MiPBP w Łęczycy wspólnie z PTTK „Ziemi Łęczyckiej” i ŁDK. W wędrówce pomagały wolontariuszki z Pokojowego Patrolu WOŚP. Choć podróż przez łąki była trochę męcząca, jednak wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.

Dotacja na realizację zadania została pozyskana w ramach konkursu na współorganizację projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 r. zorganizowanego przez Łódzki Dom Kultury, który jest jednocześnie współorganizatorem przedsięwzięcia.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP