Polecamy
25,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

9. Forum Młodych Bibliotekarzy - relacja, dzień 1

Data dodania: 19.09.2014

9. Forum Młodych Bibliotekarzy - relacja, dzień 1

Wykłady, warsztaty i spektakle teatralne znalazły się w programie 9. Forum Młodych Bibliotekarzy „Biblioteka - przystań bez granic”, które rozpoczęło się 18 września 2014 roku w Gorzowie Wielkopolskim.

Na spotkanie przyjechało blisko 120 bibliotekarzy m.in. z Gdańska, Szczecina, Opola, Olsztyna i Zielonej Góry. Aby nie błądzili po mieście, na dworcu, od samego rana, czekali na nich Gorzowianie.

Forum otworzył Sławomir Jach, dyrektor Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, który powitał „zarówno bibliotekarzy młodych wiekiem, jak i tych młodych duchem”. Wśród zaproszonych gości znalazła się Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, która zapewniała, że bardzo ucieszył ją przyjazd do Gorzowa.

To jakby powrót do korzeni, bowiem pierwsze forum odbyło się dziewięć lat temu w Zielonej Górze, czyli pomysł narodził się w województwie lubuskim… - mówiła Przewodnicząca,

Podczas pierwszego dnia oprócz wykładów, odbyły się warsztaty filmowe, literackie, teatralne, adresowane nie tylko do bibliotekarzy, ale też dzieci z lubuskich szkół. Jedną z atrakcji był występ romskiego zespołu "Romani Cierheń".

Uczestnicy forum głośno oklaskiwali też spektakl „Kaszalot”, zrealizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Międzyrzeczu i jej przyjaciół w ramach konkursu grantowego Aktywna Biblioteka. W przedstawieniu przygotowanym na motywach sztuki Marty Guśniowskiej, wzięli udział aktorzy z Teatru „Trzy…kropki” i osoby niepełnosprawne.

„Kaszalot” to opowieść o przyjaźni, o tym, że czasami długo szukamy czegoś, co jest bardzo blisko – mówiła Krystyna Pawłowska, kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Międzyrzeczu.

Bardzo podobała nam się sztuka. Osoby niepełnosprawne pięknie podzieliły się z widownią radością grania. Być może uda się sprowadzić ten spektakl do nas? – zapewniały Agnieszka Dmitruk i Alicja Klich, które przyjechały na forum z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. 

Organizatorem IX Forum Młodych Bibliotekarzy jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Gorzowie Wielkopolskim. Kolejne, dziesiąte
Forum odbędzie się w Warszawie.

nad. Hanna Ciepiela, Gorzów Wlkp.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP