Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą zarysowania... więcej >

Pod powiekami światła – warsztaty w MBP w Jaśle

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 30.09.2014

Dlaczego czasem warto pomrugać? Co to takiego powidoki, negatyw czy pozytyw? Jak zrobić zdjęcie z wykorzystaniem naturalnych pigmentów roślinnych i przekonać się, że nieustannie w sposób wizualny doświadczamy świata i tego, co nas otacza? Sprawdzili to uczestnicy warsztatów „Wrażliwi na czytanie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle 25-26 września br.

Podczas wspólnej pracy warsztatowej dzieci przekonały się czym jest fenomen widzenia, doświadczyły zjawiska światłoczułości w swoim najbliższym otoczeniu i wspólnie  z prowadzącym prześledziły jak rozwijała się fotografia i kinematografia. Pomocą  w doświadczaniu blasków świata było działanie, dzięki czemu młodym konstruktorom udało się:  zbudować projektory otworkowe, wykonać widokówki, które po podświetleniu pokazują dodatkowy ukryty obraz, sprawdzić w rysowaniu portretów z wykorzystaniem camera lucida, przekonać jak działa zoetrop, eksperymentować z papierem fotograficznym reagującym na światło i dowiedzieć się jak powstaje film, dzięki kompozycji własnych narracji i obrazów. Dużym zaskoczeniem dla małych eksperymentatorów okazało się zastosowanie naturalnych pigmentów roślinnych, które pod wpływem światła pozwalają na tworzenie prostych fotografii o zadziwiających efektach.

Warsztaty poprowadził absolwent ASP w Poznaniu, animator kultury, nauczyciel  i artedukator – Paweł Kula ze Szczecina. Prowadzący buduje prymitywne aparaty fotograficzne i zabawki optyczne. Jest współtwórcą metody solarigrafii. Działa w Stowarzyszeniu Oswajanie Sztuki.

Warsztaty „Wrażliwi na czytanie” odbyły się w ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy. Patronat medialny nad Festiwalem objęły:  TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny”, „Nowe Podkarpacie” oraz  portale: www.nowiny24.pl;  www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.terazJaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.twojejaslo.pl; miastojaslo.pl.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP