Polecamy
31,00 PLN 39,00 PLN

Dokonana analiza siedemnastu artykułów pokonferencyjnych na temat książki, zawodu bibliotekarza... więcej >

Jaślanie pobili rekord we wspólnym czytaniu!

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 02.10.2014

Mamy rekord we wspólnym czytaniu! 30 września 2014 r. 724 jaślan na pół godziny zatopiło się w lekturze, bijąc tym samy rekord warszawskiego Big Book Festivalu! Gratulujemy i dziękujemy, że czytacie!

Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania, na zaproszenie organizatorów, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i Jasielskiego Domu Kultury,  odpowiedzieli przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji kultury, duchowni, strażacy, policjanci, członkowie klubów, a przede wszystkim dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie jasielskich szkół oraz wielu jaślan, którym bliskiej jest czytanie. Na dany znak wszyscy zaczytali się w ulubionych i ważnych dla siebie książkach: była „Alicja w Krainie Czarów”, „Harry Potter” i „Władca Pierścieni”, ale też „Legendy Formuły 1” , „Filozofia wina” czy „Hubal i Hubalczycy”. Przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal czytała „Mściciela” Fryderica Forsytha, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Leszek Znamirowski „Smak zdrowia”, Komendant Powiatowy Policji Andrzej Wędrychowicz wybrał „Humor o policjantach”, a Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  „Uwikłanie” Miłoszewskiego. Skarbnik Miasta Jasła Jacek Borkowski czytał „Malowanego człowieka”, Wojciech Piękoś ze Starostwa Powiatowego przyniósł ze sobą „Traktat o tolerancji” Woltera,  Dyrektor Caritasu, ks. dr Marian Putyra wybrał „Melancholię” Kępińskiego. Były też lektury z akcentem jasielskim - Mariusz Świątek z Muzeum Regionalnego czytał wydaną w 1916 r. książkę jaślanina, W. Steinhausa „Pamiętnik legionisty”. Najmłodsza uczestniczka wydarzenia, półroczna Alinka Dybaś, czytała wraz z mamą o przygodach „Tosi”. 

Wisienką na rekordowym torcie był wykład prof. dr. Hab. Kazimierza Ożoga o polszczyźnie starszej i najmłodszej. Gość specjalny podkreślał, że to właśnie czytanie kształtuje nasz język i wpływa na to, jaką polszczyzną się posługujemy. Widok czytającego człowieka jest piękny – powiedział – bo jest w nim pasja poznawania, bycia ze sobą i z drugim człowiekiem. Odnosząc się do najmłodszej polszczyzny, która jest pełna emocji i skłonna do zabawy, przytoczył wiersz swojego autorstwa, którego puenta okazała się również świetnym podsumowaniem akcji – ja wymiękam, to po prostu masakra i fest sympa impra!

Impreza Czytamy Razem! odbyła się w ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy. Partnerem wydarzenia jest Jasielski Dom Kultury. Obsługę fotograficzną wydarzenia zapewnił Łukasz Rak.

Patronat medialny nad Festiwalem objęły:  TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny”, „Nowe Podkarpacie”, Radio Trendy oraz  portale: www.nowiny24.pl;  www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.terazJaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.twojejaslo.pl; miastojaslo.pl.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP