Polecamy
48,00 PLN 65,00 PLN

Tom jest pionierską analizą twórczej działalności „lilipucich” wydawnictw,... więcej >

Wyszehradzki Festiwal Literatury Węgierskiej w Bielsku-Białej.

Autor: Biblioteka: Książnica Beskidzka Województwo: śląskie
Data dodania: 30.10.2014

Wyszehradzki Festiwal Literatury to największa impreza literacka w naszym mieście. Składają się na nią liczne spotkania z autorami, wykłady, projekcje filmów, wystawy i koncerty. Odbywa się od września do listopada br. W tym czasie zainteresowani  spotkają się z przedstawicielami literatury słowackiej, czeskiej i węgierskiej. Festiwalowi Literatury towarzyszy międzynarodowy konkurs na napisanie książki z cyklu Tworzymy własne wydawnictwo pt. „Wyszehradzki świat baśni”. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży, odbywa się w cyklu rocznym. Finał konkursu odbędzie się w czerwcu 2015 r.

Pomysłodawcą festiwalu jest Książnica Beskidzka przy obopólnym zaangażowaniu partnerów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Projekt otrzymał dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

W dniach 20-22 października br.  mieszkańcy Bielska-Białej mogli uczestniczyć w Festiwalu Literatury Węgierskiej. Swoją obecnością zaszczycili nas: Karol Biernacki, konsul RP w Segedynie (Węgry) oraz Grzegorz Łubczyk, były ambasador RP w Budapeszcie. Naszych partnerów reprezentowali: Takats Bela, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, Dankone-Szabo Edit, Laszlo Cecilia z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct  w Szolnok.

Podczas inauguracji festiwalu odbył się koncert ludowej muzyki węgierskiej w wykonaniu kapeli góralskiej Baciarka.

Tematyka festiwalu obejmowała wydarzenia historyczne dotyczące polskiego uchodźctwa na Węgrzech w okresie II wojny światowej i pomocy udzielonej Polakom zarówno cywilom jak i żołnierzom przez ówczesny Rząd Węgierski.

Grzegorz Łubczyk, autor licznych publikacji książkowych i prasowych na temat historii Węgier i relacji polsko-węgierskich wystąpił z wykładem pt. „Fenomen wojennego uchodźctwa polskiego na Węgrzech i jego wiodące postaci: Henryk Sławik i Jozsef Antal senior”. Podczas spotkań zaprezentowane zostały dwa filmy: „Życie na krawędzi. Henryk Sławik - Jozsef Antal senior” oraz „Węgierskie serce” zrealizowane dla Religia TV w reż. Grzegorza Łubczyka.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa udostępniona przez Węgierskie Archiwum Narodowe w Szeged pt.  „Węgry Pala Telekiego… i kontakty z Polską”

Katarzyna Ruchała
Koordynator projektu
Kierownik Działu Animacji, Promocji i Marketingu
Książnica Beskidzka

 

 

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP