Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą zarysowania... więcej >

Radość czytania i Poznajemy sławnych ludzi - zapraszamy na lekcje biblioteczne

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie Województwo: mazowieckie
Data dodania: 06.11.2014

Tegoroczny październik upłynął odwiedzającym wołomińską bibliotekę przedszkolakom na spotkaniu z Wesołym Ryjkiem, bohaterem uwielbianej przez dzieci serii książeczek autorstwa, goszczącego niedawno w bibliotece, Wojciecha Widłaka. Wesoły Ryjek to rezolutna świnka, ciekawa świata, która codziennie przeżywa niesamowite przygody. Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy z dziećmi, które opisywały znane im świnki. Wspólnie obejrzeliśmy również prezentację multimedialną przedstawiającą – bohaterów książek i filmów dla dzieci, oczywiście tych z ryjkiem. Nie mogło zabraknąć głośnego czytania opowiadań o przygodach Wesołego Ryjka. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, sprawdzających i rozwijających ich koncentrację, spostrzegawczość oraz koordynację. Na zakończenie przedszkolaki wykonały pamiątkowe rysunki świnek i wykorzystując jesienny okres i wielokolorowe, spadające z drzew liście, przyozdobiły nimi swoje dzieła.

Na starsze dzieci, uczniów klas 1-3, czeka w tym roku szkolnym nie lada przygoda. Podczas lekcji bibliotecznych będą mogły z zupełnie innej strony poznawać sławnych ludzi. Dowiedzą się bowiem jacy byli kiedy, tak jak oni, spędzali beztroski czas dzieciństwa. Czy od początku wykazywali się wyjątkowymi zdolnościami w jakiś dziedzinach, czy może byli zwyczajnymi, rozbrykanymi maluchami? Ciekawe, czy ich dzieciństwo wyglądało tak, jak dzieci, które żyją w obecnych czasach?
Pierwszym bohaterem tego cyklu był Aleksander Fredro. Za sprawą książki, autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel, „Fotel czasu”, dzieci poznały historię małego Olka, widzianego oczami jego prapraprawnuczka, noszącego to samo imię. Pewnego dnia chłopiec odkrywa na strychu domu swojej prababci wielki, stary fotel, dzięki któremu kilkakrotnie przenosi się w czasie, od momentu kiedy jego sławny przodek rodzi się, aż po osiągnięcie przez niego kilkunastu lat. Dzieci uczestniczące w spotkaniach miały okazję zapoznać się ze strojami, jakie noszono w czasach Aleksandra Fredry, poznały tańce, które były wtedy popularne. Z wielką ochotą tańczyły menueta. Wiele radości  przyniosła zabawa ruchowa w przenoszenie się w czasie. Zajęcia zakończyliśmy pracą plastyczną, podczas której dzieci projektowały stroje z epoki Aleksandra Fredry.

Mamy nadzieję, że nowe cykle spotkań bibliotecznych przypadną do gustu naszym małym czytelnikom, a dzięki kontaktowi z literaturą, pokochają magiczny świat książek.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP