Polecamy
39,00 PLN 99,00 PLN

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej... więcej >

Kiedy robot działa – jest radość! O warsztatach robotycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 26.11.2014

Biblioteka i roboty? Czemu nie! Za nami pierwsze warsztaty z robotyki z klockami Lego Mindstorms w ramach projektu „Robotyka w Bibliotece” Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Jaśle
i Fundacji Rozwoju Wolontariatu. 22 listopada br. trzydzieścioro dzieci z jasielskich szkół podstawowych oraz podopiecznych Franciszkańskiej Świetlicy „Radosna Przystań” pod czujnym okiem wolontariuszy zbudowało swoje pierwsze samodzielne roboty.

Warsztaty poprowadzili studenci Politechniki Rzeszowskiej, wolontariusze programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”Mateusz Salach, Marcin Hubacz i Łukasz Gotówko. Podczas pięciogodzinnych warsztatów uczestnicy poznali podstawy robotyki i możliwości zestawów Lego Mindstorms.

Kiedy robot działa – jest radość! Biblioteka sprzyja i radości i nauce, co było widać podczas zajęć – opowiada Mateusz Salach. Dzieci uczyły się również pracy w grupie. Wiedzą teraz, że razem mogą zaprojektować nawet najlepsze roboty – dodaje.

Mali konstruktorzy wzięli udział w pokazie robotów przygotowanych przez studentów, odkryli czym są sterujące robotami czujniki, a następnie zaprojektowali i stworzyli swoje autorskie roboty.  Z tych klocków można zbudować prawie wszystko, nawet dinozaura, małe miasto albo chodzącego robota – relacjonuje Ania.  Mój robot reaguje na klaśnięcie! Kiedy klaszczę zatrzymuje się lub porusza dalej – opowiada Damian – chciałbym kiedyś pokazywać innym jak budować takie roboty.

Dzięki warsztatom rozwinęli kompetencje z zakresu nowych technologii i konstrukcyjnego myślenia, a biblioteka zamieniła się w przestrzeń nauki, rozwoju i zabawy. Było kreatywnie i wesoło! Powstały roboty, ale i wzmacniające relacje między prowadzącymi i uczestnikami. Kiedy dzieci po 5 godzinach w Bibliotece, nie chcą wracać do domu – to oznacza że działanie jest ważne i potrzebne. Tak jak "Robotyka w Bibliotece”. – podsumowuje Agata Warywoda, odpowiedzialna za realizację projektu w MBP w Jaśle.

Środki na realizację projektu „Robotyka w Bibliotece” zostały zebrane przez portal Fundujesz.pl – pierwszą w Polsce platformę crowdfundingową dedykowaną trzeciemu sektorowi. Crowdfunding – to forma finansowania społecznościowego, w której wiele osób małymi wpłatami wspiera pomysłodawcę, by ten mógł zrealizować swój projekt.

MBP w JaślePartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP