Polecamy
Marcin Blicharski 20,00 PLN 25,00 PLN

Książka zachęca bibliotekarzy do organizowania kursów komputerowych dla seniorów, a tych którzy... więcej >

Deskryptory BN

Data dodania: 01.12.2014

Deskryptory BN

Badania światowe odnotowują stały spadek liczby użytkowników bibliotecznych stron www i katalogów online. Coraz mniej osób wykorzystuje zasoby bibliotek do celów informacyjnych i traktuje strony biblioteczne jako punkt startowy kwerend. Odsetek takich zachowań wynosi mniej niż 1%.

W tej sytuacji Biblioteka Narodowa, podobnie jak inne centralne biblioteki na świecie, podjęła intensywne prace nad modernizacją swoich serwisów katalogowych i bibliograficznych. Od 1 stycznia 2014 r. wszystkie typy publikacji wpływające jako egzemplarz obowiązkowy są katalogowane nie później niż w 24 godziny od wpływu do BN, dzięki czemu biblioteki w Polsce szybko otrzymują do skopiowania pełne opisy katalogowe, zaś użytkownicy dostęp do aktualnej produkcji wydawniczej. W odpowiedzi na postulaty środowiska naukowego od 1 października 2014 r. katalogowane są również artykuły w publikacjach zbiorowych, indeksowaniu podlegają także wszyscy autorzy, nawet jeśli jest ich więcej niż trzech.

W grudniu 2014 r. Biblioteka Narodowa uruchomi cyfrową wypożyczalnię publikacji naukowych ACADEMICA. To innowacyjne narzędzie pozwalające na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych.

Kolejnym krokiem jest dostosowanie wyszukiwania przedmiotowego do takiego sposobu prezentacji informacji. W związku z tym miło nam poinformować, że Biblioteka Narodowa rozpoczęła prace nad koncepcją nowego narzędzia opracowania rzeczowego dokumentów (Deskryptory BN), które pozwoli na wygodne dla bibliotekarzy i przyjazne dla użytkowników wyszukiwanie fasetowe w katalogach bibliotecznych.

Źródło: Biblioteka Narodowa


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP