Polecamy
Bogumiła Staniów 20,00 PLN 38,00 PLN

Dla powodzenia książki popularnonaukowej potrzebny jest ogólny wysiłek autora,  wydawcy,... więcej >

II Seminarium Członków Zarządów Okręgu Małopolskiego SBP

Data dodania: 07.12.2014

27 listopada 2014 r. w najstarszej polskiej książnicy akademickiej spotkali się przedstawiciele środowiska bibliotecznego z całej Małopolski na II Seminarium Członków Zarządów Okręgu Małopolskiego SBP pt. "Biblioteka Jagiellońska – zbliżenia". Było to kolejne z cyklu corocznych spotkań integrujących kadrę naukową kierunku bibliotekoznawstwa z bibliotekarzami-praktykami, służące wymianie myśli i doświadczeń.

Spotkanie rozpoczął Krzysztof Frankowicz, wicedyrektor BJ ds. zbiorów i Przewodniczący Koła Grodzkiego SBP, który niezwykle ciepło powitał wszystkich przybyłych. Następnie z dziejami Biblioteki Jagiellońskiej zapoznał uczestników dr Piotr Lechowski z IINiB UJ. Dzięki prezentacji "Historyczne fundamenty Biblioteki Jagiellońskiej" przypomniał początki instytucji sięgające XIV w, a także zabrał w podróż przez stulecia. Słuchacze prześledzili rozwój Biblioteki w poszczególnych wiekach i poznali najważniejsze osoby z nią związane. O wielkich przemianach ostatnich dziesięcioleci i życiu codziennym Jagiellonki w XXI wieku opowiedział Krzysztof Frankowicz. Najważniejszym wyzwaniem, jak się okazało, była budowa dodatkowego gmachu, oraz zapoczątkowana w 1993 r. komputeryzacja. Zaproszenie do udziału w seminarium przyjął także dr hab. Remigiusz Sapa, dyrektor IINiB UJ, który w niezwykle ciekawy, a równocześnie humorystyczny sposób zmierzył się z tematem "Współczesne problemy bibliotek akademickich". Po tak wielkiej dawce informacji i ciekawostek, krótka przerwa była okazją nie tylko do wypicia kawy, ale i do wymiany spostrzeżeń, uwag, wspólnych rozmów.

Następnie słuchacze udali się z mgr Żanetą Kubic, kierownikiem Oddziału Opracowania Zbiorów, na zwiedzanie gmachu Biblioteki. Była to świetna okazja, by zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne dla czytelników. Mogli zobaczyć z bliska zbiory specjalne i zwiedzić magazyny. Podczas wędrówki po zakamarkach Biblioteki, słuchając ciekawych opowieści Żanety Kubic, ożyły uśpione wspomnienia związane z tą niezwykła Książnicą.

Na zakończenie czekała niezwykła atrakcja. W holu głównym Biblioteki zwiedzili wystawę "Luigi Cherubini jako wyzwanie. Zbiory autografów" Podziwiali niezwykłe rękopisy dzieł Cherubiniego pochodzące ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywanych obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej. Seminarium, podobnie jak w roku ubiegłym, swoim patronatem objęła Dorota Rzepka, Przewodnicząca Okręgu SBP w Krakowie.

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP