Polecamy
26,00 PLN 32,00 PLN

  Żyjemy w bardzo „ciekawych czasach”, w dobie dynamicznej transformacji komunikacji... więcej >

Czy oryginał Kroniki Galla Anonima został właśnie odnaleziony?

Data dodania: 19.12.2014

Czy oryginał Kroniki Galla Anonima został właśnie odnaleziony?

Podczas tegorocznych XVIII Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie miała miejsce wyjątkowa premiera wydawnicza. Dom Wydawniczy Orbis Pictus zaprezentował finał ponad dwuletnich prac polegających na odtworzeniu wyglądu nieodnalezionego oryginału Kroniki polskiej Galla Anonima. Jako rezultat ujrzeliśmy wyobrażenie twórców o księdze w postaci takiej, jak mógłby wyglądać pierwowzór w wersji, która nie tylko cieszy duszę ale i oko Właściciela. Wydanie swoim patronatem objęło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Komitet Organizacyjny Jubileuszu 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI oraz Ossolineum.

Elementy, z których składa się Księga, zostały pieczołowicie odtworzone w nawiązaniu do estetyki XI i XII wieku, kiedy to oryginał został spisany. Karolina Pelplińska, czyli czcionka , została stworzona od podstaw, na wzór kroju pisma zwanego karoliną. Inicjały zaprojektowano ręcznie, w stylu romańskim. Iluminacje wzorowane są na najcenniejszych rękopisach epoki, takich jak Ewangeliarz Kruszwicki czy Kodeks Pułtuski. Oprawę stanowi płaskorzeźba przedstawiająca władców opisanych w Kronice. Całość okuta jest blachą ozdobioną trybowaną bordiurą z ornamentem zaczerpniętym z Drzwi Gnieźnieńskich.

Kronika jest wydana w ściśle limitowanym nakładzie 298 sztuk, z czego 49 egzemplarzy wykonanych jest w wersji Luksusowej, zaś 249 egzemplarzy to wersja Kolekcjonerska. Ideą, która przyświecała wykonaniu tego wyjątkowego dzieła, było stworzenie książki ekskluzywnej, bogato zdobionej, wyglądającej tak, jak najcenniejsze księgi z epoki. Stąd w wersji luksusowej do druku użyto pergamenaty, okładka jest pokryta warstwą złota i srebra, a iluminacje wewnątrz Księgi zdobione ręcznie kładzionym 24-karatowym złotem płatkowym.

Wydaniu Kroniki Galla Anonima towarzyszą jubileusze: 900-lecie powstania oryginału Kroniki oraz 650-lat w służbie książki. Dla uczczenia 50-lecia tłumaczenia, użyto przekładu Romana Grotowskiego z roku 1965 należącego do Ossolineum. Biorąc także pod uwagę nadchodzący rok 2015, który będzie rokiem Jana Długosza, jest to fantastyczne ukoronowanie święta literatury polskiej przypadającego właśnie na obecny i przyszły rok.

Jesteśmy pewni, że wydawnictwo trafi do serc Polaków, ale też prawdziwych estetów i kolekcjonerów Ksiąg Faksymilowych. Kronika Galla Anonima jest piękną i oryginalną pamiątką, wyjątkowym prezentem i historycznym dziedzictwem. Na stronie internetowej wydawnictwa znajduje się pełen opis przedsięwzięcia. Zapraszamy do dalszej lektury na www.orbispictus.pl

Artykuł sponsorowany


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP