Polecamy
Tomasz Kędziora 35,00 PLN

Przedmiotem publikacji jest próba zebrania wiadomości o początkach tworzenia spisów... więcej >

Mam apetyt na czytanie

Autor: Biblioteka: Książnica Płocka Województwo: mazowieckie
Data dodania: 13.01.2015

Ubiegły rok był Rokiem Czytelnika. Książnica Płocka wystąpiła z tej okazji z kolejną propozycją upowszechniania czytelnictwa, czyli z  projektem „Mam apetyt na czytanie”. Projekt skierowany był do wszystkich – przedszkolaków i uczniów, studentów, osób pracujących zawodowo, seniorów. Każdy  miał szansę zaspokoić swój apetyt na czytanie.

Część projektu – „Czytanie na drugie śniadanie” skierowana była do przedszkolaków i uczniów klas I – III szkoły podstawowej. Z przedstawionego „menu” (lista specjalnie przygotowanych książek) dla przedszkola i szkoły podstawowej  zainteresowani mogli wybrać interesującą książkę i zaprosić bibliotekarza Książnicy Płockiej, by poczytał ją dzieciom.

Do wspólnej zabawy podczas uczty literackiej  zaprosiliśmy w: maju na delektowanie twórczością Marcina Brykczyńskiego w - Konkursie recytatorskim utworów Marcina Brykczyńskiego - w Filii 4 Książnicy Płockiej, również w maju na filiżankę eliksiru poprawiającego apetyt na czytanie zaprosiliśmy przedszkolaki i dzieci szkolne wraz z rodzicami na Noc w Bibliotece. Majowy apetyt zaostrzył się również na Uliczce Pani Chotomskiej w Bibliotece dla dzieci. A na jesienne listopadowe dni Pluszowy Miś w dniu jego święta zaprosił wszystkie dzieci przedszkolne i klasy I-III do wspólnej biesiady literackiej.

Kolejna część projektu to „Smakowite kąski literackie”. Dla klas starszych szkoły podstawowej klasy IV – VI szkoły podstawowej, przygotowaliśmy odrębne menu z propozycją - Smakowitych kąsków literackich. Uczniów klas IV- VI  zaprosiliśmy  do wspólnej zabawy z literaturą do 13 filii Książnicy Płockiej.  Daliśmy również szansę prezentacji zdolności plastycznych i siły wyobraźni w konkursach plastycznych lub fotograficznych w oparciu o wybrany fragment wymienionych na liście książek. Spośród zaprezentowanych fragmentów książek uczniowie wybierali ulubiony i ilustrowali go wykonaną przez siebie pracą plastyczną bądź fotografią.

Dla rozsmakowania się w harmonii  literackich przysmaków zaprosiliśmy w: październiku Renatę Piątkowską, w grudniu Ewę Chotomską.

Przystawką dla starszych uczniów szkoły podstawowej była możliwość uczestnictwa w  majowym KONKURSIE WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚĆI Grzegorza Kasdepke w Filii bibliotecznej nr 3 Książnicy Płockiej. Dodatkowo zaproponowaliśmy PIKNIK LITERACKI -RODZINNE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ z Marcinem Pałaszem, oraz dwa ogólnopolskie konkursy:  XXXV edycję Konkursu Recytatorskiego  im. Janusza Korczak "Pięknie być człowiekiem" oraz jesienną  XXIV edycję  Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży Młodzi Twórcy Literatury Lajkuj czytanie!!!

Turniej o tytuł Masterchefa Literackiej Kuchni był skierowany do młodzieży gimnazjalnej. Zaprosiliśmy ją do przygotowania przepisu na czytanie Zespoły reprezentujące gimnazja zaprosiliśmy do udziału w turnieju poświęconym popularnym książkom dla młodzieży. Przedmiotem turnieju było wykonanie 10 (za)dań dotyczących znajomości treści 10 książek dla młodzieży (literackie menu przygotowane przez bibliotekarzy w konfrontacji z czytelnikiem gimnazjalnym).

Kolejną częścią projektu „Mam apetyt na czytanie” był   Flashmob poetycki, kierowany do szkół ponadgimnazjalnych. Było to wspólne, spontaniczne, głośne czytanie wierszy w pięciu kolejnych punktach naszego miasta. Dodatkowym atutem tego wydarzenia była szansa na  pobudzenie apetytu na czytanie nawet wśród przypadkowych świadków.

Szkoły ponadgimnazjalne czekał  literacki deser! Pikanterii wśród menu literackiego dodała twórczość Władysława Broniewskiego zaprezentowana podczas KONKURSU POŚWIĘCONEGO JEGO TWÓRCZOŚCI -MNIE TA ZIEMNIA OD INNYCH DROŻSZA", który zaproponowaliśmy w czerwcu.

W październikowe wieczory młodzież mogła skosztować klasyki podczas symultanicznych  inscenizacji II części Dziadów Adama Mickiewicza. W różnych szkołach uczniowie zaprezentowali swoje artystyczne wizje dramatu romantycznego poety. A na okrasę, dla poprawy smaku, zaprosiliśmy młodzież do GRY MIEJSKIEJ OŻYCIU I TWÓRCZOŚĆI STEFANA TEMERSONA.

Ostatnia, a być może nawet pierwsza część projektu to „Spécialité de la maison”. 

Z myślą o smakoszach, którzy pragną delektować się dobrą literaturą przez cały rok przygotowywaliśmy Menu dla Czytelników, by służyć pomocą w doborze książek. Zachęcaliśmy wszystkich chętnych do składania zamówień na specjalne menu, np. dla młodych rodziców, urzędników, nauczycieli, na dobry humor, jesienne wieczory, dla ciągle się odchudzających, dla miłośników psów, dla rolników, dla singli itd.....Dla koneserów przygotowaliśmy ofertę specjalną, prawdziwe spécialité de la maison – spotkania z pisarzami: Marcinem Mellerem, Agatą Tuszyńską, Wiesławem Myśliwskim, Szymonem Hołownią, Agatą Passent.

Ponieważ Człowiek nie rodzi się czytelnikiem, trzeba w nim obudzić zamiłowanie do książki, wielką wagę przywiązywaliśmy do działań na rzecz tych, którzy jeszcze nie poczuli głodu książek. Chcieliśmy ich zachęcić do skosztowania, mając pewność, że gdy poznają bogactwo smaków literatury, ich apetyty na czytanie trudno będzie zaspokoić.

 

Bogumiła Tobota

Przewodnicząca ZO SBP w PłockuPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP