Polecamy
Jarosław Kończak 27,00 PLN 38,00 PLN

Książka adresowana jest zarówno do osób zainteresowanych komunikacją sponsoringową, jak i tych,... więcej >

FREEDOM 3D czyli polska i słowacka młodzież o wolności!

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 17.02.2015

Jaki kolor ma wolność? Co to są wolne licencje? Jaka jest droga od marzenia do realizacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała młodzież z Polski i Słowacji, która w czasie zimowych ferii spotkała się na wymianie „FREEDOM 3D”, realizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle wraz z Mestskim Domem Kultury we Vranovie nad Topl’ou dzięki wsparciu Programu Erasmus+.

Uczestnicy projektu spędzili aktywny i pełen integracji międzykulturowej tydzień w Schronisku Hajstra w Beskidzie Niskim: było wspólne gotowanie polskich i słowackich potraw, nauka piosenek i tańców ludowych, wesele Tadeusza i Zosi z polskiej epopei. Przede wszystkim jednak młodzi ludzie zastanawiali się wspólnie, czym jest dla nich wolność, jakie są jej symbole oraz jak własne marzenia i pomysły na wolność przełożyć na konkretne działania i projekty. W zdobywaniu nowej wiedzy i kompetencji pomogła gra terenowa o programie Erasmus+ oraz inspirujące warsztaty tworzenia projektów w oparciu o disneyowską metodę trzech pokoi, które w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury poprowadziła Ewelina Jurasz. Uczestnicy projektu wymieniali się też wiedzą o programach i aplikacjach online przydatnych w realizacji projektów artystycznych i kulturalnych. Były też okazje do zastanowienia się nad ekspresją wolności w sztuce: pod okiem artysty Piotra Kolanko powstały barwne obrazy wykonane za pomocą własnoręcznie stworzonych szablonów, natomiast podczas wizyty w rzeszowskim Teatrze Maska aktorka Kamila Korolko zgłębiała wraz z młodzieżą tajniki gestu psychologicznego i mowy ciała.

Efektem projektu był flashmob na Rynku w Jaśle, podczas którego młodzi ludzie zaprezentowali artystyczne efekty polsko-słowackiej współpracy i własną symbolikę wolności.  Odbyło się również uroczyste spotkanie, w trakcie którego grupie projektowej towarzyszyli specjalni goście związani z kulturą i działalnością młodzieżową w Jaśle. Na zakończenie uczestnicy projektu odwiedzili Obserwatorium Astronomiczne w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, gdzie w symboliczny sposób mogli się przekonać, że wolność nie ma granic.

Wymiana FREEDOM 3D została zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w dniach 31 stycznia – 7 lutego 2015 r.

Partnerem projektu jest Mestský Dom Kultúry we Vranovie nad Topl’ou na Słowacji. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Patronat medialny nad projektem objęli: Tygodnik Nowe Podkarpacie, Trendy Radio, Telewizja Jasło oraz portale: jaslo4u.pl, terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP