Polecamy
31,00 PLN 39,00 PLN

Dokonana analiza siedemnastu artykułów pokonferencyjnych na temat książki, zawodu bibliotekarza... więcej >

"Pamiętniki 1939-1945" Adama Ronikiera

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy Województwo: mazowieckie
Data dodania: 03.03.2015

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 przy ulicy Czerniakowskiej 178 A

zaprasza

5 marca (czwartek) 2015 r. o godz. 18.00


na spotkanie poświęcone Pamiętnikom 1939-1945 Adama Ronikiera– hrabiego, polskiego konserwatywnego działacza społecznego i politycznego, współzałożyciela Stronnictwa Narodowego, prezesa Rady Głównej Opiekuńczej, członka Korporacji Akademickiej Arkonia.

Wspomnienia przewodniczącego Rady Głównej Opiekuńczej posiadają zarówno wartość dokumentu, jak i dzieła literackiego, napisanego świetnym stylem. Celem założonego przezeń RGO było niesienie w czasie okupacji pomocy wszystkim obywatelom polskim, bez względu na pochodzenie czy wyznanie. Ronikier, nieustępliwy w obronie Polaków przed Niemcami, sięgał po wszelkie środki — z wyjątkiem narażenia na szwank honoru. Usunięty z przewodnictwa RGO, aresztowany, wielokrotnie przesłuchiwany, w końcu zwolniony z niemieckiego aresztu wyjechał za granicę — zagrożony zapowiedzianym aresztowaniem przez Rosjan — 18 stycznia 1945 roku. W Pamiętnikach rysuje się zupełnie odmienny od stereotypowego obraz hitlerowskiej okupacji i działań nielicznych organizacji polskich, których istnienie respektowane było przez okupanta.


Spotkanie zatytułowane „Refleksje prof. Pawła Śpiewaka nad Pamiętnikami 1939-1945 Adama Ronikiera” poprowadzi Gabriel Michalik.
Zapraszamy w najbliższy czwartek  do Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego ul. Czerniakowska 178a. Wstęp wolny.
 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP