Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

„Kultura Dostępna” w internecie

Data dodania: 19.03.2015

„Kultura Dostępna” w internecie

7,5 tys. filmów, animacji, dokumentów, spektakli teatralnych, koncertów oraz programów telewizyjnych i audycji radiowych w zasobach NInA. 600 tys. obiektów cyfrowych w POLONIE. 14 mln skanów archiwalnych. 220 tys. obiektów muzealnych.

To część materiałów dostępnych w internecie, dzięki czemu staje się on ważnym medium niwelującym bariery w dotarciu do kultury. Szczegóły przedstawiono 18.marca br. na konferencji prasowej z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Uczestnikami konferencji, która odbyła się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, byli także: dyrektor NInA Michał Merczyński, dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski oraz prezes zarządu Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska.

Barier, które decydują o tym, że wiele grup społecznych nie ma pełnego, właściwego dostępu do kultury jest bardzo wiele. Ich znoszenie czy minimalizowanie musi być procesem wielowątkowym, złożonym z bardzo wielu różnych działań. Jednym z istotniejszych elementów jest dostęp do kultury w sieci (…). Każdy, kto raz w życiu był w teatrze wie, że oglądanie tego spektaklu na ekranie nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z teatrem. Każdy, kto raz w życiu był na dobrym koncercie muzyki w filharmonii wie, że żadne, nawet najlepsze nagranie, nie zastąpi mu doświadczenia, przeżycia, „dotknięcia” tej muzyki w sposób rzeczywisty. Mimo pewnych ograniczeń, kultura w sieci jawi się jednak jako narzędzie realnego dostępu do treści kultury. Mam poczucie, że wielu młodych ludzi, którzy świetnie sobie radzą z surfowaniem i wyszukiwaniem nowych rzeczy, nie ma świadomości tego, jak dużo można w sieci znaleźć i jak wielu rzeczy doświadczyć- mówiła minister Omilanowska.

Ilość materiałów w sieci cały czas rośnie. W efekcie poszerza się dostęp do kultury dla osób, które bez sieci nie mają - z rozmaitych przyczyn – możliwości osobistego w niej uczestnictwa. Wpisuje się to w realizowany przez MKiDN program KULTURA DOSTĘPNA.

Źródło: MKiDN


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP