Polecamy
39,00 PLN 99,00 PLN

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej... więcej >

Wspominali druhnę Jadwigę

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Województwo: lubuskie
Data dodania: 31.03.2015

Wspominali druhnę Jadwigę

- To dla niej na obozy harcerskie przywożono pianino, bo lubiła słuchać muzyki na żywo i dla niej codziennie zrywano polne kwiaty – tak wspominano Jadwigę Zasadę, legendarną pionierkę gorzowskiego harcerstwa, na spotkaniu  w Bibliotece Pedagogicznej. 
W programie ponad dwugodzinnego spotkania, które odbyło się 25 marca 2015 roku,  znalazły się wystąpienia i prezentacje multimedialne, przybliżające postać bohaterki. Jednak najciekawsze  były wspomnienia bliskich i przyjaciół.
 –  Jadzia była naszym konfesjonałem, chodziłyśmy do niej do domu się zwierzać - mówiła harcmistrzyni Beata Wykrzykacz. -  Wcześniej często zagadywałyśmy „Dziunia, a może placuszki zrobisz”? I wtedy ona szła do naszej szefowej, druhny Danuty Leśniewskiej, aby trochę wcześniej  zwolnić się z pracy i tarła ziemniaki na placki.  Pamiętam też hucznie obchodzone imieniny Jadzi, dziś już nikt tak nie świętuje. Bardzo lubiła złociste chryzantemyi zawsze je dostawała

Była dobrym duchem gorzowskiego hufca, zawsze życzliwa i uśmiechnięta – wspominała harcmistrzyni Jolanta Gładkowska– Każdy człowiek ma wady i zalety, ale Dziunia miała tylko zalety – zapewniła harcmistrzyni Jadwiga  Kowaleczko.

W spotkaniu wziął też udział Zygrfyd Łojko, ratownik wodny z Zielonej Góry, który z sympatii do Jadzi jeździł na obozy do Łukęcina.  Opowiedział taką anegdotę:  - Któregoś dnia na obozie zepsuł mi się samochód. Poprosiłem chłopaków, aby go popchnęli. Nagle zobaczyli moją rejestrację, krzyknęli „To  Falubaz!” i zostawili mnie z tym samochodem.  Jadzia wzięła ich na rozmowę, wtedy wrócili i mi pomogli.

Wszystkie wspomnienia bardzo wzruszyły Elżbietę Czaję, córkę  Jadwigi. Gorąco dziękowała wszystkim za przybycie. – Harcerstwo to zawsze była moja najbliższa rodzina…

Spotkanie zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Poprowadziła je Krystyna Krzywak z BP . Prezentację  multimedialną przygotowała Monika Markowska również z BP. Było to piąte  spotkanie z cyklu upamiętniającego legendarnych, gorzowskich nauczycieli. Bohaterami poprzednich byli: Teresa Kostrzewska-Przanowska, nauczycielka i poetka , Witold Karpyza, nauczyciel, harcerz, regionalista,Antoni Kantecki, nauczyciel i historyk oświaty  oraz Władysław Klimek, pedagog, naukowiec i  społecznik.

Cykl zainicjowała w 2011 roku „strażniczka pamięci” Izabela Mądrzak
z Biblioteki Pedagogicznej.

Hanna Ciepiela

Fot. Monika Markowska, Monika Panek 

Podpis pod zdjęcie
 Spotkaniu towarzyszyła wystawa harcerskich kronikPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP