Polecamy
Aleksandra Maria Korczak 29,00 PLN

Praca p. Aleksandry Korczak zachowuje wszystkie rygory naukowości, Autorka operuje dojrzałym warsztatem... więcej >

Andresen na Festivalu Książki

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 07.04.2015

Chcemy napisać o baśniowym wieczorze,  który miał miejsce 27 marca 2015 roku w Pałacu w Żelaźnie. Impreza została zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko i jej partnerów,  z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, obchodzonego na całym świecie 2 kwietnia oraz w ramach mikroprojektu  „Festival Książką Malowany“, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice“.

 

Spotkanie rozpoczeło się od bajkowych powitań... Na bajkowym planie pojawiło się mnóstwo dzieci z Polski i Czech. Kopciuszek – Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, reżyserka i prowadząca przywitała pana Andersena – w tej roli Krzysztof Matysiak, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko, Księżnę Mariannę Orańską – Bogusława Kochmańska, współwłaścicielka Pałacu oraz Królową Śniegu – Soňa Puziova, tłumacz języka czeskiego.

 

Wróżki Selena i Ariana z Włoch przybyły, aby bajki pomieszać, by pomieszać baśnie. Wszystko stanęło na głowie, w strasznym bałaganie. Jednak pan Andersen oświadczył, że nie ma zgody na te różne spory, bo stare bajki dzieci znają, bardzo je kochają i chętnie czytają...

 

Na to wszystko Kopciuszek „Bajki i książki czytajcie zawzięcie, to do świata wiedzy znajdziecie zaklęcie. Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań, odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.
Książki mówią: Nie zbłądzi ten, kto czyta. Książki mówią, że ciekawscy żyją dłużej!”

 

Po takich doznaniach władcy bajek z baśni braci Grimm, pani Sekretarz gminy Kłodzko Bożena Simlat , pan przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Zbigniew Tur oraz Marianna Orańska wrzucili do skarbonki Andersena „złote dukaty” i otworzyli bramę do zaczarowanego świata…

 

Pan Andersen przeczytał „Zaczarowany kufer”, a dzieci z walizki jednego z dwunastu podróżnych Artur Szczytowski, otrzymały smaczne wielkanocne czekoladki.

 

Rozdane zostały nagrody – laptopy edukacyjne – dla tych bohaterów bajek, co to w ubiegłym roku świat baśni Andersena ślicznie wymalowali i zachowali swoje obrazy w baśniowym kalendarzu na rok 2015. Po stronie polskiej są to: Bartek z Żelazna, Antosia z Krosnowic, Amelka z Wojborza, Kalinka z Piotrowic, Martynka z Jaszkowej Górnej i Wiktoria z Kamieńca.

Po stronie czeskiej: Monika, Soňa i Žaneta z Rychnov nad Kneźnou, Honzik z Vamberka, Anna z Potštejn i Simonka z Vamberka.

 

Wiele tego wieczoru i to, do późnych godzin się działo, w Pałacu Księżnej Orańskiej, która swoim dostojeństwem i strojami zachęcała do zabawy w pałacowych komnatach. W Sali lustrzanej dzieci prezentowały swoje uzdolnienia artystyczne w śpiewaniu, aktorstwie, recytacjach, grach na przeróżnych instrumentach muzycznych oraz tańcach.

 

Jury w składzie: Vladimir Hulman z Czech, Anna Karolewicz – instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Mariola Kozak – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kłodzko oraz Kazimierz Adamajtis – lokalny artysta ludowy oraz Kopciuszek, na zakończenie przesłuchań stwierdzili jednogłośnie „Co przechowane, nie zapomniane”, jak u Andersena.

 

W sali kominkowej panowała bajeczna atmosfera. Dziewczynka z zapałkami Iza Mucha z biblioteki w Wojciechowicach, w asyście wolontariuszy Ośrodka Kultury i bibliotekarki Ewy ze Starego Wielisławia, wspólnie działali z dziećmi dookoła wielkanocnego jajka.

W konkursie wokalnym nagrodzono odzinnymi grami elektronicznymi sześcioro dzieci: Maję, Łucię i Zosię z Polski oraz Sarę, Agatkę i Anežkę z Czech.

 

W konkursie teatralnym nagrodzono adiomagnetofonami wielofunkcyjnymi 6 grup przedszkolno-bibliotecznych z Szalejowa Dolnego, Bierkowic, Krosnowic, Jaszkowej Dolnej, Ołdrzychowic Kłodzkich oraz z czeskiego Podbřezí.

 

W starej bibliotece pałacowej, bibliotekarki Małgosia i Bogusia zapraszały małych i dużych gości na bajeczne czytania i oglądania… Stażysta Michał z wielką pasją i „w prawdziwej gorączce” prowadził zajęcia z „Master Tableta”, w dziwacznym języku, który był „Kluczem od bramy” Andersena.

 

W konkursie recytatorskim gry elektroniczne otrzymali: Karol, Piotrek i Lena z Polski oraz Jan, Matouš i Vaclav z Czech. Na instrumentach muzycznych piękne melodie i nagrody wygrali: Antosia, Ignac i Krystian z Polski oraz Vit, Sára i Filip z Czech. Kolejne nagrody dla siebie wytańcowali: Emilia, Klaudia i Adrian z Polski oraz Pavel, Oliver i Anna z Czech.  

 

W Oranżerii na scenie czarowali aktorzy z Polski i Czech, w marionetkowym spektaklu teatralnym „Od bajki do bajki”. Dzieci i dorośli byli zachwyceni, bo mieli okazję – po raz pierwszy w życiu – zobaczyć zabytkowy teatrzyk domowy. Punktem kulminacyjnym były warsztaty papierowego teatru, gdzie zabawa wokół sztuki aktorskiej i budowania sceny zdarzy się następnym razem, co najmniej „Za tysiąc lat”- pisał Andersen.

 

Pysznego i słodkiego jedzonka nie brakowało, a główną niespodziankę dzieciom sprawiło Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela z Jaszkowej Dolnej, które wykonało i podarowało książkowy tort „Niema księga” Andersena.

 

Poczęstunek dla dzieci, spektakl teatralny i warsztaty papierowego teatru, tłumacza języka czeskiego, wszystkie nagrody rzeczowe i upominki książkowe zostały sfinansowane w ramach

 

 

                 projektu „FESTIVAL KSIĄŻKĄ MALOWANY” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”

 

 

Za to wielkie baśniowe spotkanie dziękują Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko, Pałac w Żelaźnie oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko. Zapraszamy za rok!Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP