Polecamy
35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Jak prawidłowo obliczać terminy?

Data dodania: 08.04.2015

Jak prawidłowo obliczać terminy?

Przy obliczaniu terminów łatwo o błąd. Dlatego warto znać kilka zasad rządzących obliczaniem terminów ustalonych w dniach, tygodniach, miesiącach czy latach. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy ostatni dzień terminu przypada w sobotę. Nie zawsze jest on bowiem przesuwany na poniedziałek.

Przy obliczaniu terminów w dniach należy stosować dwie zasady.

Po pierwsze, jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Jeśli zatem np. siedmiodniowy termin na złożenie zażalenia na postanowienie sądu należy liczyć od dnia doręczenia postanowienia, pierwszym dniem terminu jest dzień następujący po dniu jego otrzymania – a nie dzień jego doręczenia.

Po drugie, termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeśli więc we wskazanym przykładzie postanowienie zostało doręczone 8 kwietnia br. (środa), to pierwszym dniem terminu będzie 9 kwietnia (czwartek), a ostatnim, siódmym dniem terminu – 15 kwietnia (środa). Czas na złożenie zażalenia upływa z końcem tego dnia. Nie ma znaczenia, o której godzinie 8 kwietnia odebrano zażalenie. Można więc nadać zażalenie w placówce Poczty Polskiej nawet 15 kwietnia przed północą i będzie ono uznawane za złożone w terminie. Taka możliwość jest oczywiście tylko wtedy, gdy w danej miejscowości placówka Poczty Polskiej jest tak długo otwarta. Jeśli zamykana jest wcześniej, należy to uwzględnić i wysłać zażalenie odpowiednio wcześniej.

Czytaj całość.

Źródło: winienczyma.bn.org.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP