Polecamy
26,00 PLN 32,00 PLN

  Żyjemy w bardzo „ciekawych czasach”, w dobie dynamicznej transformacji komunikacji... więcej >

Krystyna Laskowicz

St. kustosz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej 
im. Floriana Ceynowy w Rumi

wykształcenie wyższe: filologia polska
35 lat pracy w bibliotece

 

Pomorski Bibliotekarz Roku 2014

Zarządzanie biblioteką

Rok 2014 był dla K. Laskowicz pełen wyzwań. Kończyła się rewitalizacja dworca w Rumi, który pod nazwą Stacja Kultura/Biblioteka Rumia odrodził się jako połączenie stacji kolejowej oraz nowoczesnego centrum kultury i który od początku modernizowany był na potrzeby biblioteki. MBP w Rumi znalazła tam nowe lokum otrzymując do dyspozycji 1150 m.kw. (zamiast dotychczasowych 270 m.kw.). K. Laskowicz aktywnie współdziałała z władzami samorządowymi , z inwestorem i wykonawcą zarówno na etapie projektowania, jak i na etapie realizacji tej inwestycji. Dołożyła też starań, aby aranżacja i wyposażenie wnętrz były wysokiej jakości, uzyskując na ten cel dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wybór projektanta wnętrz, przygotowanie projektu wykonawczego, kosztorysu, sporządzenie wniosku, to był wyścig z czasem, ale dzięki dobrej organizacji pracy udało się go wygrać.

Kolejne wyzwania, które kandydatka zrealizowała w 2014 r. to przeniesienie MBP Rumia do nowych pomieszczeń, organizacja uroczystego otwarcia Stacji Kultura ( wrzesień 2014 r.) , a także przeprowadzenie remontu lokalu opuszczonego przez bibliotekę główną oraz przeniesienie tam jednej z podległych filii.

Modernizacja biblioteki i procesów bibliotecznych

Rewitalizacja dworca w Rumi wpisuje się w trend łączenia różnych placówek publicznych w jedną przestrzeń społeczną. Walory dworca – dogodna lokalizacja, możliwość adaptacji przestrzeni i przepływowość - sprzyjają rozwojowi potrzeb kulturalnych. Ograniczono zatem przestrzeń dworcową do koniecznego minimum i przeznaczono dla MBP w Rumi powierzchnię, na której mieszczą się podstawowe agendy biblioteczne takie jak czytelnia i wypożyczalnia dla dorosłych , wypożyczalnia dla dzieci, ale też sale konferencyjne, pracownie malarstwa, rzeźby, sala prób teatralnych oraz biuro organizacji pozarządowych.

Funkcjonalność oraz nowoczesny i estetyczny wystrój wnętrz pozwoliły stworzyć przyjazne miejsce dla użytkowników, które ma szanse - jak chciał Umberto Eco- „ przeobrazić się stopniowo w wielką machinę spędzania wolnego czasu” Stacja Kultura w Rumi zajęła I miejsce w plebiscycie organizowanym przez Grupę Sztuka Architektury Polska Architektura XXL 2014, w kategorii wnętrza publiczne.

Obsługa użytkowników

W nowej siedzibie wydłużono godziny udostępniania od godz. 9.00 – 20.00. Oprócz standardowych działań (wypożyczanie książek, multimediów, udostępnianie komputerów z dostępem do Internetu, prowadzenie lekcji bibliotecznych) organizowane są również działania kulturalno – edukacyjne, takie jak spektakle teatralne, koncerty, wystawy i wernisaże, spotkania z pisarzami, podróżnikami, artystami, samorządowcami, a także różnego rodzaju warsztaty (literackie , plastyczne, muzyczne, teatralne, komputerowe), konferencje, szkolenia, spotkania organizacji pozarządowych, spotkania grup dyskusyjnych, w tym Dyskusyjnego Klubu Książki oraz grup hobbystycznych.

W ofercie dla dzieci znalazły się spotkania z pisarzami, ilustratorami, spektakle teatralne, warsztaty edukacyjne, literackie, teatralne, regionalne, konkursy.

Wszystkie te działania przełożyły się na ponad 20% wzrost liczby czytelników. Wzrosła też dwukrotnie liczba uczestników imprez organizowanych przez MBP w Rumi, która stała się dla wielu z nich ulubionym miejscem spotkań.

Promocja biblioteki

K. Laskowicz od początku postawiła na promocję nowej inwestycji. Prezentacja wstępnego projektu w galerii „U Bibliotekarek” oraz informacje w lokalnej prasie na temat kolejnych etapów realizacji inwestycji spowodowały, że Stacja Kultura /Biblioteka Główna wpisała się w świadomość mieszkańców Rumi. Efektowny wystrój wnętrza i bogata oferta kulturalna zwiększyły jeszcze zainteresowanie użytkowników i mediów. O Stacji Kultura w Rumi pisały m.in. Gazeta Wyborcza, Dziennik Bałtycki, Sztuka Wnętrza, portal Culture.pl , Portal Samorządowy, mówiono o niej w Radio Gdańsk, Radio Kaszëbe , emitowano telewizyjne relacje w Teleexpresie, w Polsat News, TV Regionalna , TV Polonia. MBP w Rumi stała się rozpoznawalną instytucją kultury, zyskała na prestiżu, a także uzyskała nowe możliwości rozwoju. Mieszkańcy, użytkownicy i pracownicy chętnie identyfikują się z tym miejscem.

Promocji sprzyjało również uroczyste otwarcie Stacji Kultura/Biblioteka Główna. Zaaranżowane jako kilkutygodniowy festiwal wydarzeń kulturalnych spowodowało, ze zainteresowanie biblioteką utrzymuje się przez cały czas na wysokim poziomie.

Cechy osobowościowe

Kandydatka charakteryzują następujące cechy:

  • umiejętność współpracy z władzami samorządowymi, z partnerami projektów,
  • dobra organizacja pracy i determinacja w realizacji zamierzeń,
  • umiejętność efektywnego działania pod presją czasu,
  • przyjazny stosunek do ludzi, kultura osobista oraz umiejętność angażowania współpracowników do realizacji wspólnego celu.

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP