St. kustosz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. Floriana Ceynowy w Rumi
wykształcenie wyższe: filologia polska
35 lat pracy w bibliotece
Zarządzanie biblioteką
Rok 2014 był dla K. Laskowicz pełen wyzwań. Kończyła się rewitalizacja dworca w Rumi, który pod nazwą Stacja Kultura/Biblioteka Rumia odrodził się jako połączenie stacji kolejowej oraz nowoczesnego centrum kultury i który od początku modernizowany był na potrzeby biblioteki. MBP w Rumi znalazła tam nowe lokum otrzymując do dyspozycji 1150 m.kw. (zamiast dotychczasowych 270 m.kw.). K. Laskowicz aktywnie współdziałała z władzami samorządowymi , z inwestorem i wykonawcą zarówno na etapie projektowania, jak i na etapie realizacji tej inwestycji. Dołożyła też starań, aby aranżacja i wyposażenie wnętrz były wysokiej jakości, uzyskując na ten cel dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wybór projektanta wnętrz, przygotowanie projektu wykonawczego, kosztorysu, sporządzenie wniosku, to był wyścig z czasem, ale dzięki dobrej organizacji pracy udało się go wygrać.
Kolejne wyzwania, które kandydatka zrealizowała w 2014 r. to przeniesienie MBP Rumia do nowych pomieszczeń, organizacja uroczystego otwarcia Stacji Kultura ( wrzesień 2014 r.) , a także przeprowadzenie remontu lokalu opuszczonego przez bibliotekę główną oraz przeniesienie tam jednej z podległych filii.
Modernizacja biblioteki i procesów bibliotecznych
Rewitalizacja dworca w Rumi wpisuje się w trend łączenia różnych placówek publicznych w jedną przestrzeń społeczną. Walory dworca – dogodna lokalizacja, możliwość adaptacji przestrzeni i przepływowość - sprzyjają rozwojowi potrzeb kulturalnych. Ograniczono zatem przestrzeń dworcową do koniecznego minimum i przeznaczono dla MBP w Rumi powierzchnię, na której mieszczą się podstawowe agendy biblioteczne takie jak czytelnia i wypożyczalnia dla dorosłych , wypożyczalnia dla dzieci, ale też sale konferencyjne, pracownie malarstwa, rzeźby, sala prób teatralnych oraz biuro organizacji pozarządowych.
Funkcjonalność oraz nowoczesny i estetyczny wystrój wnętrz pozwoliły stworzyć przyjazne miejsce dla użytkowników, które ma szanse - jak chciał Umberto Eco- „ przeobrazić się stopniowo w wielką machinę spędzania wolnego czasu” Stacja Kultura w Rumi zajęła I miejsce w plebiscycie organizowanym przez Grupę Sztuka Architektury Polska Architektura XXL 2014, w kategorii wnętrza publiczne.
Obsługa użytkowników
W nowej siedzibie wydłużono godziny udostępniania od godz. 9.00 – 20.00. Oprócz standardowych działań (wypożyczanie książek, multimediów, udostępnianie komputerów z dostępem do Internetu, prowadzenie lekcji bibliotecznych) organizowane są również działania kulturalno – edukacyjne, takie jak spektakle teatralne, koncerty, wystawy i wernisaże, spotkania z pisarzami, podróżnikami, artystami, samorządowcami, a także różnego rodzaju warsztaty (literackie , plastyczne, muzyczne, teatralne, komputerowe), konferencje, szkolenia, spotkania organizacji pozarządowych, spotkania grup dyskusyjnych, w tym Dyskusyjnego Klubu Książki oraz grup hobbystycznych.
W ofercie dla dzieci znalazły się spotkania z pisarzami, ilustratorami, spektakle teatralne, warsztaty edukacyjne, literackie, teatralne, regionalne, konkursy.
Wszystkie te działania przełożyły się na ponad 20% wzrost liczby czytelników. Wzrosła też dwukrotnie liczba uczestników imprez organizowanych przez MBP w Rumi, która stała się dla wielu z nich ulubionym miejscem spotkań.
Promocja biblioteki
K. Laskowicz od początku postawiła na promocję nowej inwestycji. Prezentacja wstępnego projektu w galerii „U Bibliotekarek” oraz informacje w lokalnej prasie na temat kolejnych etapów realizacji inwestycji spowodowały, że Stacja Kultura /Biblioteka Główna wpisała się w świadomość mieszkańców Rumi. Efektowny wystrój wnętrza i bogata oferta kulturalna zwiększyły jeszcze zainteresowanie użytkowników i mediów. O Stacji Kultura w Rumi pisały m.in. Gazeta Wyborcza, Dziennik Bałtycki, Sztuka Wnętrza, portal Culture.pl , Portal Samorządowy, mówiono o niej w Radio Gdańsk, Radio Kaszëbe , emitowano telewizyjne relacje w Teleexpresie, w Polsat News, TV Regionalna , TV Polonia. MBP w Rumi stała się rozpoznawalną instytucją kultury, zyskała na prestiżu, a także uzyskała nowe możliwości rozwoju. Mieszkańcy, użytkownicy i pracownicy chętnie identyfikują się z tym miejscem.
Promocji sprzyjało również uroczyste otwarcie Stacji Kultura/Biblioteka Główna. Zaaranżowane jako kilkutygodniowy festiwal wydarzeń kulturalnych spowodowało, ze zainteresowanie biblioteką utrzymuje się przez cały czas na wysokim poziomie.
Cechy osobowościowe
Kandydatka charakteryzują następujące cechy: