Polecamy
red. nauk. Jacek Puchalski 99,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL... więcej >

MOLIKI KSIĄŻKOWE - grupa zabawowa

Autor: Biblioteka: BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA RYDUŁTOWY IM. HENRYKA MIKOŁAJA GÓRECKIEGO Województwo: śląskie
Data dodania: 23.04.2015

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”

Zgodnie z planowym działaniem mającym na celu zapewnienie pracy dla bibliotekarzy (wbrew obieganym opiniom, że czas książki w jej tradycyjnej formie minął), dbając o czytelnictwo w każdym wieku rydułtowska książnica kładzie szczególny nacisk  na pracę z najmłodszymi. Myślę, że nie jesteśmy w tej dziedzinie wyjątkowi. Podejmujemy szereg działań popularyzujących czytelnictwo, miłość i poszanowanie do książek, organizujemy dla najmłodszych projekty od indywidualnych po ogólnopolskie i międzynarodowe. Od 13 lat organizujemy nocne przygody w bibliotece (10 lat „Noc z Andersenem” od 3 lat detektywistyczne zajęcia „Gdzie jest kot Faraon?”) urodzinowe spotkania z Kubusiem Puchatkiem a teraz Misiem Książkowym, Przygody w Smerfnej wiosce itp. Niezliczone przez lata lekcje biblioteczne, czytelnicze poranki, projekty dla przedszkolaków („Każdy zawód jest ciekawy”; „Przyjaciele w podwórka”; „Tańczę, biegam, podskakuję, ruch to zdrowie, dobrze się czuje” itp.) zakończone pasowaniem najstarszych grup na czytelników.

Nasz najnowszy projekt skierowany jest do jeszcze młodszych. Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy dzieci w wieku 0 - 3 i ich rodziców. „Moliki książkowe” - to nazwa klubiku dla maluszków, którzy działają w książnicy od 1,5 miesiąca. Jego inicjatorem (przy współpracy z całym zespołem) jest Pani Barbara Furgoł, która uczestnicząc w szkoleniu, organizowanym przez Bibliotekę Śląską, wymyśliła i opracowała  przekładając na potrzeby  użytkowników rydułtowskiej książnicy. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu we czwartki i trwają 2 godziny.  Uczestniczą w  nich dzieci nie korzystające ze żłobków ani przedszkoli wraz ze swoimi rodzicami lub opiekunami. Na początek zorganizowano zajęcia do 10 dzieci, a po kilku zajęciach mamy ich 13 – cioro a lista rezerwowych rośnie z dnia na dzień, bo najlepszą reklamą są opinie przekazywane przez rodziców.

Na pierwszym spotkaniu bibliotekarka prowadząca wraz z uczestniczącymi rodzicami ustaliła regulamin i zasady obowiązujące biorących udział w projekcie. Każde spotkanie na elementy stałe (czytanie książek, zabawa z piosenką, wykorzystanie basenu z piłkami, elementów zabawowych dostosowanych do poziomu i możliwości dzieci) oraz elementów zmiennych np. malowanie farbami, zabawa z makaronem, kaszą manną.

Aby zajęcia mogły odbywać się w jak najlepszej atmosferze i warunkach wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży zmieniła swoje miejsce i oblicze (zdjęcia). Przygotowane są przewijaki dla najmłodszych, kącik do karmienia. Jednym słowem postawiliśmy na głowie spokojny biblioteczny świat.

„Starsi” użytkownicy korzystają z zajęć komputerowych, spotkań autorskich,  w czytelni rozbrzmiewa śpiew choru ale wszystko z poszanowaniem tych, którzy w ciszy i skupieniu lubią wypożyczać książki.

Zachęcamy bibliotekarzy dziecięcych do podjęcia tej inicjatywy, chętnie pomożemy w rozwiązaniu rodzących się wątpliwości.

Barbara Laszczyńska

Katarzyna ŻurkowskaPartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP