Polecamy
Władimir Mirzojew 20,90 PLN 24,90 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Wolność w wersji młodzieżowej – projekt FREEDOM 3D w jasielskiej MBP

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 04.05.2015

Czym jest wolność dla młodzieży? Jakie ma kolory i jak wyrazić ją gestami? Jak pogodzić wolność z obowiązkami i jak zamienić pomysły w działania? Na te i wiele innych ważnych pytań znaleźli odpowiedź uczestnicy projektu FREEDOM 3D – polsko-słowackiej wymiany młodzieży realizowanej przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

W trakcie projektu młodzież z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle oraz z Mestskego Domu Kultury we Vranove nad Topl’ou zastanawiałą się nad różnymi kontekstami wolności, próbowała znaleźć połączenia pomiędzy zainteresowaniami a obowiązkami i poszukiwała własnych przepisów na wolność.

Kulminacyjnym punktem projektu było pełne integracji i aktywności ośmiodniowe spotkanie uczestników z obu krajów, które odbyło się w dniach 31.01 – 7.02. br. w Schronisku Hajstra w Beskidzie Niskim. Było wspólne gotowanie polskich i słowackich potraw, nauka piosenek i tańców ludowych, wesele Tadeusza i Zosi z polskiej epopei. W zdobywaniu nowej wiedzy i kompetencji pomogła gra terenowa o programie Erasmus+ oraz warsztaty tworzenia projektów w oparciu o disneyowską metodę trzech pokoi, które w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury poprowadziła Ewelina Jurasz. Uczestnicy projektu wymieniali się też wiedzą o programach i aplikacjach online przydatnych w realizacji własnych pomysłów. Pod okiem artysty Piotra Kolanko powstały barwne obrazy wykonane za pomocą własnoręcznie stworzonych szablonów, natomiast podczas wizyty w rzeszowskim Teatrze Maska aktorka Kamila Korolko zgłębiała wraz z młodzieżą tajniki gestu psychologicznego i mowy ciała.
Efektem projektu był flashmob na Rynku w Jaśle, podczas którego młodzi ludzie zaprezentowali artystyczne efekty polsko-słowackiej współpracy i własną symbolikę wolności. 

Wymiana była dla nas nie tylko poznaniem kultury słowackiej i nowych ludzi. Nauczyliśmy się pracy zespołowej i mogliśmy głębiej poznać nasze własne charaktery – podsumowała Alicja, uczestniczka projektu.

Po zakończeniu wymiany młodzież z obu krajów podzieliła się projektowym doświadczeniem ze swoimi rówieśnikami. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle oraz w Mestskim Domu Kultury we Vranove nad Topl’ou zaprezentowane zostały wystawy opowiadające o przebiegu projektu, przygotowana została również płyta DVD z projektowymi materiałami edukacyjnymi, natomiast na stronie www.mbp.jaslo.pl można zapoznać się z projektowymi prezentacjami przygotowanymi przez uczestników wymiany.  Mamy już też pewne pomysły na działania, które chcielibyśmy kontynuować – dodaje Grzegorz, członek grupy projektowej Freedom 3D, zatem biorąc pod uwagę aktywność, zaangażowanie i energię uczestników projektu, można się spodziewać, że ciąg dalszy nastąpi.

Projekt FREEDOM 3D jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Organizatorem projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, partnerem projektu jest Mestský Dom Kultúry we Vranovie nad Topl’ou na Słowacji.

Patronat medialny nad projektem objęli: Tygodnik Nowe Podkarpacie, Trendy Radio, Telewizja Jasło oraz portale: jaslo4u.pl, terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl.Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP