Polecamy
Renata Ciesielska-Kruczek 32,00 PLN 38,00 PLN

Autorka publikacji zachęca wszystkich czytelników, naukowców, bibliotekarzy, zapalonych... więcej >

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie (8-12.05.2015)

Autor: katarzyna bikowska Biblioteka: Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Województwo: warmińsko-mazurskie
Data dodania: 11.05.2015

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie (8-12.05.2015)
 
Co roku w dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jest to program promocji bibliotek i czytelnictwa. Jego celem jest podkreślanie roli czytania i samych bibliotek w  edukacji i jakości życia, a także uświadomienie wagi zawodu bibliotekarza oraz  zainteresowanie książką większego grona odbiorców.
 
W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Wybieram bibliotekę”. Dlaczego akurat bibliotekę powinniśmy wybrać? Można przytoczyć wiele cytatów uświadamiających nam  wagę słowa pisanego i bibliotek. Można też podsumować krótko jak Joanne Kathleen Rowling – w książce "Harry Potter i Komnata Tajemnic" - "Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki."
 
Dlaczego biblioteka? Bo to ona  właśnie jest miejscem, gdzie zgromadzona jest większość dorobku piśmienniczego. Jak piszą pomysłodawcy wydarzenia -  Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - biblioteki są rzecznikiem i gwarantem stabilnego, a także możliwie najszerszego i zgodnego z prawem dostępu do informacji. Jeżeli więc konieczne jest dotarcie do tekstu: naukowego, literackiego, publicystycznego, w formie drukowanej, ebooka czy audiobooka – „wybieram bibliotekę”.
 
Biblioteki stały się w obecnych czasach również tak zwaną „przestrzenią spotkań”, gospodarzem imprez kulturalnych i naukowych, a także po prostu miejscem, gdzie można przyjemnie spędzić czas. Zachęcają do tego nie tylko zgromadzone zbiory, lecz także ciekawe wizualnie wnętrza i dodatkowe atrakcje.
 
Zapraszamy zatem w piątek 8 maja na otwarcie wystawy "Wybieram bibliotekę, a potem ruszam w świat" (godzina 11:00 na antresoli). Wśród eksponatów będzie można zobaczyć zdjęcia bibliotekarzy uczelnianej książnicy z odbytych podróży po różnych zakątkach ziemi oraz przywiezione z nich pamiątki. Również w piątek, o godzinie 13:00 w sali 307 Biblioteki Uniwersyteckiej, odbędą się wydarzenia literackie pod wspólnym hasłem "Wybieram bibliotekę... bo tu znajdę natchnienie": spotkanie autorskie z Markiem Barańskim, dziennikarzem „Gazety Olsztyńskiej” i poetą, połączone z występem artystycznym członków Koła Naukowego Twórczości Literackiej „Ars Scripta”. Spotkanie poprowadzi Dawid Kraszewski.

Jako że Tydzień Bibliotek to święto bibliotekarzy, bibliotek i książek, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej Planeta 11 wspólnie m.in. z Biblioteką Uniwersytecką zaprasza w niedzielę 10 maja na symboliczne wzmocnienie formy, czyli happening rekreacyjno-literacki pt. "Zaczytani-Zabiegani!". Szczegóły wydarzenia i informacje o zapisach znajdziecie pod linkiem: https://www.facebook.com/events/790959067666731/ .

W poniedziałek 11 maja Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Europe Direct i Centrum Dokumentacji Europejskiej zapraszają na debatę oksfordzką, która odbędzie się w czytelni Kolekcji Dydaktycznej. Początek o godzinie 11:00. Cenną nagrodą w bitwie na argumenty jest wyjazd do Brukseli!

We wtorek 12 maja w godzinach od 10 do 12:30 na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej odbędą się zajęcia dedykowane dzieciom: "Wybieram bibliotekę... od najmłodszych lat". Będą to m.in. akcja „czytam sobie” wydawnictwa Egmont, sztuka teatrzyku Kamishabai na podstawie braci Grimm, spotkanie z Teatrem Lalek i z Zakamarkami „Mama mu czyta”.

Szczegółowy program znajduje się na plakatach wydarzenia oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/833373323417167/

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek!

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP