Polecamy
39,00 PLN 99,00 PLN

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej... więcej >

Wybieram sztukę w bibliotece! Spotkanie z Magdaleną Florczyk w MBP Jasło

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 13.05.2015

8 maja 2015 r. w piątkowy wieczór Czytelnia Główna MBP w Jaśle, dzięki Magdalenie Florczyk zamieniła się w galerię sztuki.

Mieliśmy sporo szczęścia, że artystka zaprosiła nas do swoich malarskich ogrodów. Opuszcza bowiem rodzinne Jasło i przenosi się do Rzeszowa. Można rzec, że to pożegnanie z miejscem. Bo Magdalena jest kobietą drogi i przestrzeni. Zewsząd czerpie inspiracje, dlatego za ważne uznaje doświadczenia emigracji. To niezwykła kolorystka, która energetyczne kolory, obecne na jej płótnach, wydobywa z własnego wnętrza. Kojarzone często z secesją, przywołują paletę Alfonsa Muchy. Admiratorzy jej sztuki widzą w niej kontynuatorkę Georgii O’Keeffe. Jednak w odróżnieniu od Amerykanki, Magdalena swoje maki i konwalie traktuje z mikroskopijną precyzją biologa.

Bohaterami jej obrazów są głównie kwiaty. Czyste płótno jest zagadką i tajemnicą, a jego duży format ma swoje uzasadnienie. Duszę się w małym formacie - powiedziała na spotkaniu. Kwiaty będą towarzyszyć mi zawsze, jednak jestem ciekawa kolejnego etapu i nowych eksperymentów – dodała.

Na zakończenie spotkania spróbowaliśmy  domowego makowca, który jest stałym elementem jej wernisaży.

Spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Jaśle w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Organizatorzy dziękują artystce za udostępnienie fotografii obrazów, które będą wykorzystane do działań edukacyjno-czytelniczych Biblioteki.

 

MBP w Jaśle

Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP