Polecamy
50,00 PLN

Publikacja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przeszłość i teraźniejszość 1917-2017 dokumentuje... więcej >

Wieczornice z baśniami Andersena

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 13.05.2015

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – w myśl tego przysłowia w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko przez cały miesiąc kwiecień  odbywały się wieczornice z baśniami Andersena. Tak też, w dziesięciu bibliotekach obchodzono Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej.

 

Akcja spotkała się z bardzo udanym przyjęciem przez młodych i starszych czytelników, a wręcz zakończyła się postulatem „chcemy więcej”. Zatem obalamy jeden ze stereotypów, że dzieci nie czytają. Może nie stwarzamy ku temu okazji? Wpajanie dobrych nawyków od najmłodszych lat z pewnością zaprocentuje w przyszłości, a jedną z najlepszych na to metod jest np. wieczorne czytanie książek w bibliotece, w parku, w domu…

 

W Jaszkowej Górnej: głównym narzędziem wykorzystywanym podczas pracy czytelniczej były tablety, które trafiły do biblioteki w ramach Programu Rozwoju Bibliotek i projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Master tablet w bibliotece”. Uczestnicy spotkań obejrzeli na ekranie prezentację multimedialną o życiu i twórczości Andersena, przygotowaną przez młodą czytelniczkę Aleksandrę. Przy pomocy tabletów dzieci przerabiały swój wizerunek na ulubioną postać z baśni Andersena. Pracowali także nad rekwizytami z opowiadania „Imbryk”. Rekwizyty zostały wykorzystane do przedstawienia wystawionego w bajecznym kąciku teatralnym. Wykonane zdjęcia abletami zostały przetworzone w jednej z dostępnych aplikacji i posłużyły do stworzenia komiksu, przedstawiającego losy imbryczka - głównego bohatera bajki. Niesamowita historia!

 

W Filii nr w Krosnowicach: baśniowa atmosfera na półkach z książkami, na scenie i w bajecznym kąciku. Czytano i opowiadano o tym, co by było, gdyby… Odegrano scenki w bibliotecznym teatrzyku oraz rozwiązano krzyżówkę. Ilustrowano baśnie i nie tylko… Każda dziewczynka wystąpiła w pokazie masek. Na pamiątkę pozostały rekwizyty, które przydadzą się na zaś…

 

W bibliotece w Starym Wielisławiu: czytania połączono z wykonywaniem ilustracji do ulubionych baśni Andersena oraz rozwiązywaniem bajecznych krzyżówek. Pani bibliotekarka Ewa opowiadała o tym, jak to w krainie baśni Andersena można spotkać „Calineczkę”, zmierzyć się z „Kaloszami szczęścia”, czy też o tym, co będzie „Za tysiąc lat”. A na dowód tego, że nie „baja” odbyła się projekcja filmu Telewizji Kłodzkiej z polsko-czeskiej Nocy z Andersenem 2014 i nie tylko…

 

W bibliotece w Szalejowie Górnym: bohaterem spotkania było „Brzydkie kaczątko”, które przemieniło się w pięknego łabędzia, jak to w baśniach i bajkach bywa. Z liter układano znane i mniej znane  tytuły baśni Andersena. Taka to była bajka!

 

W bibliotece w Wojciechowicach: po czytaniach dzieci wykonały postacie do „Calineczki”. Zrobiły również zakładki do książek z baśniowych rozsypanek, mieszając bohaterów. Starsze czytelniczki wykonały gazetkę o życiu i twórczości pisarza. W czytanie baśni zaangażowali się także rodzice, a najmłodsi próbowali swoich sił w czytaniu. Dosłownie każdy chciał przeczytać chociaż jeden wers. Uczestnicy poznali niesamowite życie bajkopisarza z książki „W poszukiwaniu szczęścia” pisarki Wioletty Piaseckiej. W tej bibliotece na pewno nadal będą odbywały się wspólne czytania baśni, bo pomysł bardzo się spodobał.

 

W bibliotece w Żelaźnie: pani bibliotekarka postawiła na rozbudzanie empatii wśród dzieci do książek, poprzez nie tylko czytania. Była również energetyczna zabawa w „brzydkie kaczątko”, inspirujące układanie baśniowych puzzli oraz kreatywne zajęcia plastyczne. I tym razem cel został osiągnięty! 

 

W spotkaniach ogółem udział wzięło stu kilkunastu czytelników w różnym wieku, w tym nasi przyjaciele z czeskiej biblioteki w Podbřezí.

 

Działanie realizowane było w ramach trwałości projektu Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko „Bajeczne Animacje Kulturalne” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”.

 Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP