Polecamy
Hanna Łaskarzewska 35,00 PLN

Celem publikacji jest przedstawienie czołowych postaci, które tworzyły organizację... więcej >

O żołnierzach wyklętych z Kajetanem Rajskim

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 29.05.2015

25 maja br. gościem Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle był Kajetan Rajski, autor książek „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” oraz „Wilczęta 2”. W spotkaniach wzięło udział prawie sto osób, m.in.: uczniowie jasielskich szkół ponadpodstawowych i harcerze z 139 Drużyny Harcerskiej „Lisy”.

W książkach zebrano wspomnienia dzieci żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Wśród nich są m.in.: Adam Broński – syn kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, Andrzej Pilecki – syna rtm. Witolda Pileckiego, Maria Danuta Wołągiewicz, - córka ppłk. dypl. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz”, Marka Franczaka – syna  sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Inspiracją do zatytułowania rozmów z dziećmi żołnierzy wyklętych stał się fragment wiersza „Wilki” Zbigniewa Herberta: „Ponieważ żyli prawe wilka, historia głucho o nich milczy (…)”.

Każda z tych dwudziestu czterech rozmów budzi jednocześnie niezgodę i podziw – opowiada Kajetan Rajski. Niezgodę na to jak zostali potraktowani, niemal wszyscy bowiem byli prześladowani, żyli z piętnem „dzieci bandytów” tylko dlatego, że ich ojcowie obrali drogę niezłomnych patriotów. Podziw – dla postawy żołnierzy wyklętych i ich rodzin, dla wierności polskości i dziedzictwu.

W wywiadach tytułowe „wilczęta” opowiadają dramatyczną historię – swoich ojców a także własnych rodzin. Poznajemy m.in.: historię Janusza Niemca – syna syna mjr. Antoniego Żubryda ps. „Zuch” aresztowanego w wieku 5 lata za rzekomą „przynależność do bandy Żubryda” czy Magdaleny Zarzyckiej, która urodziła się i pierwsze lata życia spędziła w więzieniu na Zamku w Lublinie, kiedy jej rodziców aresztowało UB.
 

Dzieci żołnierzy wyklętych dotknęły trudności życiowe, które były konsekwencją wyboru ich rodziców. Mimo tego, w wypowiedziach moich rozmówców nie ma żalu – mówi autor. Jest miłość do rodziców i walka o ich rehabilitację.

Autor książek, Kajetan Rajski, jest studentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego
w Krakowie. Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami internetowymi: „Polonia Christiana”, „Droga”, „Gazeta Polska”, kwartalnik społeczno-historyczny „Kwarta” czy portal PCh24.pl.

Współorganizatorem spotkania był portal PCh24.pl.

 

MBP w JaślePartner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP